Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cokoliv kromě dolaru … zní na devizových trzích

Cokoliv kromě dolaru … zní na devizových trzích

2.12.2004 11:12
Autor: 

Koruna zůstává po včerejším proražení úrovně 30,95 posílena na kurzu 30,89 Kč za euro. Nejistotu prodlužující rozhodnutí vlády týkající se Telecomu zatím překvapivě nemá negativní vliv na českou měnu, jejíž efektivní kurz roste pod vlivem velmi pozitivního vztahu zahraničních investorů k celému středoevropskému regionu. Vůči dolaru koruna ráno na novém historickém maximu 23,09, aktuálně na 23,14 Kč/USD. Dolar k euru dnes ráno propadl až na 1,3383 USD/EUR, dopoledne přichází jako obvykle jen mírná korekce na 1,3343 USD/EUR.

Pravděpodobnost prodeje státního podílu v Českém Telecomu přímému investorovi se výrazně zvýšila. Koruna by tak měla logicky reagovat postupným oslabováním, neboť prostředky by procházely účty ČNB a nikoliv trhem, jak se předpokládalo u metody prodeje přes akciový trh. Koruna však zůstává velmi silná k euru a zatím ani nejeví známky oslabení. Domníváme se, že za to může celkově velmi pozitivní sentiment zahraničních investorů, který žene nahoru také maďarský forint, slovenskou korunu (39,08 SKK/EUR !) a polský zlotý. Polská centrální banka a vláda se přitom snaží růst zlotého verbálně zastavit.

Zdá se, že globální investoři alokují své prostředky do všech měn krom dolaru. Měny relativně rostoucích a stabilních středoevropských zemí jsou přitom lákavou diverzifikační alternativou. V Polsku, Maďarsku a na Slovensku jsou navíc úrokové sazby příjemně vysoko. U nás se stal „Telecom“ pravděpodobně jen záminkou k nákupům naší měny, na které se někteří velcí investoři zřejmě připravovali již v období letní a podzimní stability koruny.

Korunový trh by v nejbližších dnech mohly rozpohybovat informace o obchodní a platební bilanci, které budou zveřejněny v pondělí. Dnešní jednání bankovní rady ČNB nemá na programu měnové-politická rozhodnutí. Pro dnešek očekáváme obchodování v rámci technických úrovní 30,80 až 31,05 Kč za euro.

O úrokových sazbách v eurozóně dnes rozhodne Evropská centrální banka, změna se neočekává. Dolar dnes ráno znovu oslabil na nový rekord 1,3383 USD/EUR, opět bez zjevné příčiny, pouze na vlně stávajícího sentimentu. Béžová kniha Fedu popsala ekonomiku Spojených států poměrně uspokojivě.

Dnes bude trh čekat na komentáře guvernéra ECB Tricheta … bude vývoj na trzích označen za „brutální“ nebo jen „nevítaný“? Důležitá bude také indikace, zda ECB nehodlá v budoucnu snížit úrokové sazby! Japonští činitelé ministerstva financí odmítli komentovat zvěsti o přípravě koordinované intervence, avšak k poklesu dolaru se samozřejmě staví kriticky.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • oprava
  3.12.2004 10:06

  Prosim, opravte si chybu: Polská centrální banka a vláda se přitom snaží růst forintu!!! verbálně zastavit.
  Michal Vasicek
 • Takové transakce se snad ošetřují dopředu,
  2.12.2004 13:09

  takže pokud vláda očekává 60 mld, tak snad už má většinu "směněnu" v předstihu.
  Mike
 • Průchod skrze ČNB
  2.12.2004 12:22

  Nevím proč by průchod těchto prostředků skrze ČNB měl mít tak dominantní význam. V každém případě to znamená že bude směněna velká částka do CZK, ať už formou pozvolného prodeje nebo naráz. Jediné co to ovlivňuje je to že pokud to půjde skrze ČNB nebudou to skokové nákupy na devizovém trhu. To stálé omílání že průchodem skrze ČNB se zamezí růstu měny je přece samo o sobě nesmyslné. Pokud bychom argumentovali že naše měna není v takové pozici aby mohla posilovat pak se jedná jednoznačně o pozitivní zprávu proti spekulantům (průchod skrze ČNB) ve všech ostatních případech je to samozřejmě prorůstový stimul pro měnu.
  Jiří Havelka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y