Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v 1. čtvrtletí: nízký schodek běžného účtu, pokles přímých zahraničních investic a deblokace ruského dluhu

Platební bilance v 1. čtvrtletí: nízký schodek běžného účtu, pokles přímých zahraničních investic a deblokace ruského dluhu

5.6.2002 10:12
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu se v 1. čtvrtletí snížil na 16,0 mld. Kč. Loni ve stejném období přitom dosáhl hodnoty 24,0 mld. Kč. Podle našeho odhadu se tak schodek běžného účtu snížil na 3,1% hrubého domácího produktu z 5,0% HDP loni v 1. čtvrtletí a 4,4% na konci loňského roku. Finanční účet si také polepšil. Přebytek v této části platební bilance vzrostl na 44,9 mld. Kč z 32,9 mld. Kč ve stejném období loňského roku. Kladné saldo by mělo představovat zhruba 8,6% HDP. Jelikož přebytek na finančním účtu převýšil schodek na běžném účtu, zvýšily se devizové rezervy o 13,9 mld. Kč. Zhodnocení koruny vůči euru v průběhu 1. čtvrtletí lze tak částečně vysvětlit skutečným převisem poptávky po české měně. Spekulace však sehrály neméně důležitou roli.

Za poklesem schodku běžného účtu lze hledat především snížení záporného salda obchodní bilance na 9,4 mld. Kč z 26,3 mld. Kč loni v 1. čtvrtletí. Do obchodu se zbožím se významně promítlo zhodnocení koruny vůči euru i dolaru a pokles cen některých důležitých surovin na světových trzích. Nicméně zároveň došlo i k reálnému snížení salda v zahraničním obchodě. Vývoz v běžných cenách se meziročně snížil o 1,7% (reálně vzrostl o 3,7%). Dovoz však klesl o 6,5% (reálně vzrostl o 1,4%). Bilance služeb vykázala přebytek, jako vždy v novodobé historii ČR. Jeho výše, 9,4 mld. Kč, se od loňské statistiky lišila jen minimálně. V rámci běžného účtu však neustále narůstá význam bilance výnosů. Schodek v této části platební bilance vzrostl na 18,4 mld. Kč, zatímco loni ve stejném období dosáhl 10,9 mld. Kč. Kromě odlivu zisku z firem v ČR k jejich zahraničním vlastníkům, ovlivnil vývoj této položky pokles úrokových sazeb v zahraničí. Naopak rostoucí zájem o české dluhopisy znamená zvýšený odliv prostředků z ČR v okamžiku vyplácení kupónů.

V rámci finančního účtu hráli důležitou roli opět přímé zahraniční investice. Touto formou přiteklo v 1. čtvrtletí 23,0 mld. Kč, což je výrazně méně než loni ve stejném období (38,7 mld. Kč). Dokonce se jedná o nejnižší hodnotu od roku 1997. Asi není potřeba připomínat, že přímé zahraniční investice sehrály klíčovou roli při oživení české ekonomiky z krize, která jí postihla v letech 1997-99. Vzhledem k tomu, že ani údaje za třetí a čtvrté čtvrtletí loňského roku (po odečtení privatizačních příjmů) ukazovaly na výrazné snížení přílivu přímých zahraničních investic, je logické obávat se udržení dynamiky investičního procesu v české ekonomice. Zájem o české dluhopisy vedl k přílivu kapitálu ve formě portfoliových investic ve výši 7,8 mld. Kč. Vývoj ostatních investic na finančním účtu ovlivnily snížení stavu krátkodobých vkladů českých bank v zahraničí a dokončení operace spojené s vypořádáním části dluhu Ruské federace vůči ČR. Tato operace se projevila zvýšením dlouhodobých aktiv vlády o 20,4 mld. Kč. Nebýt tohoto mimořádného přílivu prostředků, byl by přebytek na finančním účtu poloviční a jen mírně by převyšoval schodek běžného účtu.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC