Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v 1. čtvrtletí: nízký schodek běžného účtu, pokles přímých zahraničních investic a deblokace ruského dluhu

Platební bilance v 1. čtvrtletí: nízký schodek běžného účtu, pokles přímých zahraničních investic a deblokace ruského dluhu

5.6.2002 10:12
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu se v 1. čtvrtletí snížil na 16,0 mld. Kč. Loni ve stejném období přitom dosáhl hodnoty 24,0 mld. Kč. Podle našeho odhadu se tak schodek běžného účtu snížil na 3,1% hrubého domácího produktu z 5,0% HDP loni v 1. čtvrtletí a 4,4% na konci loňského roku. Finanční účet si také polepšil. Přebytek v této části platební bilance vzrostl na 44,9 mld. Kč z 32,9 mld. Kč ve stejném období loňského roku. Kladné saldo by mělo představovat zhruba 8,6% HDP. Jelikož přebytek na finančním účtu převýšil schodek na běžném účtu, zvýšily se devizové rezervy o 13,9 mld. Kč. Zhodnocení koruny vůči euru v průběhu 1. čtvrtletí lze tak částečně vysvětlit skutečným převisem poptávky po české měně. Spekulace však sehrály neméně důležitou roli.

Za poklesem schodku běžného účtu lze hledat především snížení záporného salda obchodní bilance na 9,4 mld. Kč z 26,3 mld. Kč loni v 1. čtvrtletí. Do obchodu se zbožím se významně promítlo zhodnocení koruny vůči euru i dolaru a pokles cen některých důležitých surovin na světových trzích. Nicméně zároveň došlo i k reálnému snížení salda v zahraničním obchodě. Vývoz v běžných cenách se meziročně snížil o 1,7% (reálně vzrostl o 3,7%). Dovoz však klesl o 6,5% (reálně vzrostl o 1,4%). Bilance služeb vykázala přebytek, jako vždy v novodobé historii ČR. Jeho výše, 9,4 mld. Kč, se od loňské statistiky lišila jen minimálně. V rámci běžného účtu však neustále narůstá význam bilance výnosů. Schodek v této části platební bilance vzrostl na 18,4 mld. Kč, zatímco loni ve stejném období dosáhl 10,9 mld. Kč. Kromě odlivu zisku z firem v ČR k jejich zahraničním vlastníkům, ovlivnil vývoj této položky pokles úrokových sazeb v zahraničí. Naopak rostoucí zájem o české dluhopisy znamená zvýšený odliv prostředků z ČR v okamžiku vyplácení kupónů.

V rámci finančního účtu hráli důležitou roli opět přímé zahraniční investice. Touto formou přiteklo v 1. čtvrtletí 23,0 mld. Kč, což je výrazně méně než loni ve stejném období (38,7 mld. Kč). Dokonce se jedná o nejnižší hodnotu od roku 1997. Asi není potřeba připomínat, že přímé zahraniční investice sehrály klíčovou roli při oživení české ekonomiky z krize, která jí postihla v letech 1997-99. Vzhledem k tomu, že ani údaje za třetí a čtvrté čtvrtletí loňského roku (po odečtení privatizačních příjmů) ukazovaly na výrazné snížení přílivu přímých zahraničních investic, je logické obávat se udržení dynamiky investičního procesu v české ekonomice. Zájem o české dluhopisy vedl k přílivu kapitálu ve formě portfoliových investic ve výši 7,8 mld. Kč. Vývoj ostatních investic na finančním účtu ovlivnily snížení stavu krátkodobých vkladů českých bank v zahraničí a dokončení operace spojené s vypořádáním části dluhu Ruské federace vůči ČR. Tato operace se projevila zvýšením dlouhodobých aktiv vlády o 20,4 mld. Kč. Nebýt tohoto mimořádného přílivu prostředků, byl by přebytek na finančním účtu poloviční a jen mírně by převyšoval schodek běžného účtu.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data