proč by to nešlo, lobista Mlynář je mimo mísu
Akcie společnosti PKO BP by měli získat především domácí investoři, stát si ale chce většinu ještě ponechat.
Varšava, 1. 9. 2004
Největší polská banka se chystá na burzu
S napětím čekají investoři v Polsku a na západě na blížící se částečnou privatizaci polské banky Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski (PKO BP). Jedná se o největší privatizaci finanční instituce v zemi od pádu totalitního režimu před patnácti lety.
Spořitelna je s bilanční sumou 87,1 miliardy zlotých (622,8 miliardy korun) nejen vedoucí bankou v zemi, ale také jednou z nejdůležitějších ve střední a východní Evropě. Zároveň je to jedna z posledních polských bank ve správě státu, zahraniční investoři již totiž mají v rukou na 70 procent trhu.
Jak včera sdělil polský ministr financí Jacek Socha, odstartuje dvoutýdenní upisovací lhůta na 30 procent akcií v polovině října. Výtěžek by podle něj mohl činit pět až šest miliard zlotých (až 42,9 miliardy korun). Zájem o banku roste také díky jejím dobrým výsledkům - za první pololetí letošního roku vykázala čistý zisk ve výši 844,4 miliónu zlotých (zhruba šest miliard korun).
Privatizace by se podle plánů polské vlády měli účastnit především menší domácí investoři, kteří mají získat až 25 procent nabízených akcií. Analytici tento krok hodnotí pozitivně. "To plně odpovídá pozici PKO v oblasti drobných střadatelů," míní Artur Szeski z Bank Pekao. Banka má dnes přes pět miliónů zákazníků, její podíl na trhu je třiatřicet procent.
Do rukou zahraničních investorů by se mělo dostat 35 procent nabízených akcií, dalších 30 až 35 procent je vyhrazeno pro domácí institucionální investory. Zbytek má být podle vývoje použit na stabilizaci akciového kursu.
Právě pro zahraniční investory je přitom privatizace podle pozorovatelů obzvláště zajímavá. "To je pro velké ryby ze západu velmi lákavá nabídka," napsal deník Gazeta Wyborcza. "Velcí západní hráči, kteří jsou již na trhu v Polsku aktivní, si nemohou dovolit nemít akcie PKO ve svém portfoliu," dodává Marcin Jablczynski z Bank Zachodni.
Profitovat z privatizace bude podle expertů i varšavská burza. Podle listu Gazeta Wyborcza bude emise působit jako jakýsi "katalyzátor". Dnešní celková tržní kapitalizace burzy 190 miliard zlotých by se tak po privatizaci měla o dalších 20 miliard zvýšit.
Pro polskou vládu je prodej akcií banky jedním z hlavních nástrojů, jak sanovat státní rozpočet. Podle Sochy si ale chce stát zatím 51 procent akcií banky podržet. Analytici se nicméně domnívají, že bude v příštích letech nucen pro banku najít strategického investora ze západu. PKO totiž podle nich potřebuje více know-how a kapitálu na to, aby mohla dlouhodobě na evropském vnitřním trhu přežít.
pepek