Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agentura Fitch - trh s kreditními deriváty v roce 2003 vzrostl na 2,8 bilionu dolarů

Agentura Fitch - trh s kreditními deriváty v roce 2003 vzrostl na 2,8 bilionu dolarů

08.09.2004 14:25
Autor: 

Podle poslední zprávy ratingové agentury Fitch vzrostl v loňském roce trh s kreditními deriváty o 70 % a dosáhl hodnoty 2,8 bilionu amerických dolarů. Hlavním produktem, který se na tomto růstu podílel, byly „credit-default“ swapy na jednotlivé společnosti.

Výroční zpráva agentury Fitch dále uvádí, že objem obchodů s výše uvedeným typem swapů vzrostl loni dvojnásobně a dosáhl celkového objemu 1,9 bilionu dolarů. Obchodování s „indexy“, kde investoři spekulují na kreditním riziku skupiny společností, narostl o 49 %.

Hlavní důvod obchodů s těmito instrumenty byla především spekulace, mezi největší uživatele patří zcela logicky investiční banky – JP Morgan Chase & Co., Deutsche Bank AG, Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley, Merrill Lynch & Co. Celkem se mezi těmito bankami pohybovalo 69 % všech uzavřených transakcí.

V případě „credit-default“ swapu platí kupující tohoto swapu roční prémii výměnou za ochranu proti nezaplacení závazků ze strany jeho dlužníka. V případě situace, kdy dlužník neplatí, nastupuje prodávající „credit-default“ swapu, proplácí celou dlužnou částku a přebírá od věřitele nesplacené úvěry nebo dluhopisy. Z logiky věci vyplývá, že cena tohoto typu swapu klesá v případě zlepšující se platební schopnosti dlužníka a naopak. Objem obchodů s „credit-default“ swapy na firmy s ratingem pod investičním stupněm dosáhl v roce 2003 plných 18 % všech obchodů proti 8 % v roce 2002. Bankám se prostřednictvím „credit-default“ swapů podařilo ze svých bilancí vyvést rekordních 260 miliard dolarů „kreditního rizika“ (proti 229 miliardám v roce 2002). Nejčastěji byly zajišťovány závazky vůči firmám jako Ford Motor Co., General Motors Co., France Telecom SA, DaimlerChrysler AG, Deutsche Telekom AG.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Bloomberg LP


Váš názor
 • Chyba !!!
  08.09.2004 14:43

  Máte tam chybičku pane Žabža, věta ".....podařilo ze svých bilancí vyvést rekordních 60 miliard dolarů „kreditního rizika“ (proti 229 miliardám v roce 2002)....." je nesmyslná. Správně je ....podařilo ze svých bilancí vyvést rekordních 260 miliard dolarů „kreditního rizika“ (proti 229 miliardám v roce 2002).....
  David
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data