Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost roste na 10,2 % - druhá část chybějících studentů objevena

Nezaměstnanost roste na 10,2 % - druhá část chybějících studentů objevena

8.9.2004 9:30
Autor: 

Komentář doplněn
Počet osob registrovaných na úřadech práce v srpnu stoupl o čtyři tisíce na 536 tis., resp. 500 tis. pokud budeme počítat jen dosažitelné uchazeče o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti se tak zvýšila z červencových 10,1 % na 10,2 %, resp. z 9,2 % na 9,3 % podle nové metodiky beroucí do úvahy pouze dosažitelné uchazeče. Důvod je jediný: další vlna čerstvých absolventů škol a učilišť u kancelářích úřadu práce.

Červnová data o nezaměstnanosti překvapila klesajícím počtem absolventů škol v databázích úřadu práce. Přitom by bylo logické, že po maturitě a státních zkouškách půjdou čerství absolventi, kteří nemají zajištěné zaměstnání, co nejdříve na úřad práce. V předchozích letech tomu tak bylo. První vlna dorazila na úřady práce ještě v červnu, druhá v červenci. Zbytky se dotrousí v srpnu. Letos jich naopak většina zašla na úřad práce až v srpnu. Minulý měsíc v registrech úřadů práce přibylo 6.767 absolventů a je zřejmé, že tento faktor je hlavním důvodem mírného zvýšení nezaměstnanosti. V červenci se objevila první část „ztracených“ absolventů, v srpnu část druhá.

Přesto platí závěry o vlivu demografického vývoje. Silné ročníky dostudovaly před několika lety, současné řady absolventů škol jsou podstatně řidší. V roce 1998 se v průběhu června, července a srpna počet čerstvých absolventů škol v evidenci úřadů práce zvýšil o 28 tis. osob, před loni o 18 tis. osob, loni o 10 tis osob a letos jich přibylo již jen 9 tis.

Po očištění o sezónní pohyby na trhu práce směřuje míra nezaměstnanosti nadále směrem dolů. Indikací příznivého vývoje je také rostoucí počet volných pracovních míst. V srpnu jejich počet přesáhl 48 tis., což se již dva roky nestalo. Počet nezaměstnaných na jedno volné místo díky tomu klesl na 11,0 z 11,6 v červenci. Bodem obratu ve vývoji nezaměstnanosti byl letošní duben. S tím by měl korespondovat i rychlejší růst hospodářského růstu, což by měla potvrdit data, jež budou zveřejněna pozítří.

Klesající nezaměstnanost má samozřejmě příznivý dopad na státní rozpočet. Počet osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti ve srovnání s loňským rokem klesl o 5.424 osob.

Do konce roku by kromě obvyklých sezónních vlivů mohl statistikami nezaměstnanosti zamíchat také nový zákon o zaměstnanosti, který začne platit od 1. října. Na konci letošního roku očekáváme, že míra nezaměstnanosti dosáhne 10,2 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data