Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Povzbudivý poločas - cena a hodnota akcií Zentivy II (opak.)

02.09.2004 12:25
Autor: 

Akcie Zentivy jsou sázkou na růst spojený s prospektem toho, že velká část relativně velkého volného cash flow (FCF yield) bude v dohledném období, při vyloučení možnosti akvizic, směřována směrem k akcionářům společnosti. Spojení významného růstu a vysoké schopnosti generovat hotovost je přitom spíše výjimkou a je v tomto případě umožněno z velké části relativně velkou volnou kapacitou a malou kapitálovou a R&D náročností produkce a expanze.

Růst, popř. zlepšení marží, je přitom vázaný zejména na obměnu a zkvalitnění produktového portfolia a expanzi do Polska a Ruska. Velikost volného cash flow je dána (i) úspěšností onoho portfolia ve smyslu počtu prodaných výrobků a schopnosti společnosti realizovat vyšší ceny a marže na jednotlivých lécích a přípravcích, (ii) operační efektivností a velikostí investic do pracovního kapitálu a hmotných a nehmotných aktiv. Tato témata jsme uvedli v minulých článcích, podívejme se nyní krátce na to, jak výše uvedená očekávání korespondují s pololetními výsledky společnosti.

Tržby společnosti v HI 2004 skutečně vykazují povzbudivý růst (díky sezónnosti prodejů jednotlivých částí portfolia ovšem nelze tento, ani marže, přímo extrapolovat na celý rok), ten se spolu s pozitivním vývojem provozní marže promítá do nárůstu operačních a čistého zisku. Výsledky shrnuje následující tabulka (proforma data reflektují akvizici Slovakofarmy):


Zdroj: Zentiva

Detailnější pohled na vývoj tržeb je prezentovaný v následující tabulce.


Zdroj: Zentiva

Výsledky odráží stabilní tržní podíl v České republice s nárůstem prodejů CVS a CNS léčiv. Stabilní je i tržní podíl na Slovensku, tamní trh je ale pod tlakem reformy zdravotnictví. Evidentní je silný nárůst prodejů v Polsku a Rusku, kde jsou nabízeny pouze podporované výrobky a roste síť prodejních zástupců. Vývoj tržeb z prodeje API reflektuje jejich vyšší vnitropodnikovou spotřebu.

Konečným ukazatelem úspěšnosti je cash flow a jím měřená návratnost kapitálu. Pro hrubou orientaci - v pololetí společnost vygenerovala 0,855 miliardy Kč na provozní úrovni (připomeňme, že EBITDA dosáhl 1,574 miliard Kč), CapEx dosáhl 283 mil. Kč.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data