Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Spotřebitelská důvěra v ČR v srpnu stagnuje, podnikatelská mírně poklesla

26.8.2004 9:32
Autor: 

Salda souhrnného indikátoru důvěry a spotřebitelského indikátoru důvěry se v srpnu 2004 oproti předchozímu měsíci nezměnila, u podnikatelského indikátoru důvěry se saldo mírně snížilo vlivem poklesu indikátoru důvěry v obchodě. Indikátory důvěry zůstávají na dlouhodobě příznivých hodnotách.

V průmyslu (943 respondentů) hodnotilo v srpnu 43 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 54 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je lepší výsledek než v červenci. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s hodnocením v červenci zvýšilo (růst salda o 3 body). Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se oproti červenci rovněž zvýšilo (růst salda o 7 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů snížil.

Respondenti očekávají po předchozích vysokých růstech zpomalení výrobní činnosti pro příští tři měsíce (pokles salda o 4 body) a téměř neměnnost ve vývoji zaměstnanosti. Pro příštích šest měsíců respondenti uvažují obdobně se zhoršením své ekonomické situace. Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění.

Celkově indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci vzrostl o 1 bod. V meziročním srovnání je o 10 bodů vyšší než v srpnu 2003 a dlouhodobě dosahuje vysoké úrovně.

Ve stavebních podnicích (442 respondentů) se v srpnu po sezónním očištění v porovnání s červencem dále zlepšilo hodnocení ekonomické situace (růst salda o 1 bod). Hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se snížilo (pokles salda o 1 bod). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti zpomalení růstu stavební činnosti při neměnnosti zaměstnanosti. Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví se oproti minulému měsíci nezměnil, v meziročním srovnání je o 1 bod nižší než v srpnu 2003.

Z respondentů z odvětví obchodu (317 respondentů) hodnotilo v srpnu ekonomickou situaci svého podniku 50 % jako dobrou, 47 % jako odpovídající sezóně a 3 % jako špatnou, což oproti červenci znamená růst salda o 9 bodů (po sezónním očištění). Respondenti signalizují předzásobení svých firem. Neměnnost ve vývoji cen očekává 81 % respondentů, 8 % očekává růst a 11 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 34 % (v červenci 55 %) respondentů, 66 % respondentů očekává neměnnost (v červenci 44 %), a 0 % pokles (v červenci 1 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě oproti červenci poklesl o 4 body a je o 1 bod nižší než v srpnu 2003.

Ve vybraných odvětvích služeb (738 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v srpnu 55 % respondentů jako dobrou, 44 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je horší hodnocení než v červenci. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 39 % respondentů, neměnný vývoj 58 % respondentů a 3 % pokles, což je lepší očekávání než v červenci. Neměnnost ve vývoji cen očekává 90 % respondentů, růst cen 9 % respondentů a 1 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 40 % respondentů, neměnnost 49 % a růst 11 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl, ale je o 1 bod vyšší než v srpnu 2003.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v srpnu vyplývá pokles salda ukazatele očekávané celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Saldo očekávané celkové ekonomické situace kleslo o 3 body, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů kleslo o 4 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo kleslo o 2 body. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil (růst salda o 3 body), úmysl spotřebitelů pořizovat zboží dlouhodobé spotřeby se snížil (pokles salda o 6 bodů). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci nezměnil a je o 3 body vyšší než v srpnu 2003.

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba