Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

V poločase Český Telecom vs. Eurotel 0:0

09.08.2004 15:10
Autor: 

Dimenzí, na kterých se dají obě společnosti porovnávat, je nespočet, většina z nich ani nemá smysl a nadpis je nutno brát s nadsázkou. Co ale říká detailnější pohled na výnosy a náklady obou operátorů?

U obou je možno pozorovat tlak na výnosy z hovorného, díky možnosti optimalizovat svou tarifní strukturu ovšem Eurotel tento tlak dokáže v 1H vyvažovat nárůstem předplatného. Na druhou stranu je nutno vnímat, že u Českého Telecomu již tyto relativně k výnosům z hovorného tvoří významnější část. U obou operátorů pak dochází k růstu výnosů spojených s daty, internetem, VAS atd - segment který by měl jejich tržbám pomáhat čím dál tím znatelněji, pokud by nemělo dojít k jejich stagnaci (mobil), či dlouhodobějším znatelným poklesům (pevné linky). Situaci kolem objemu vzájemných propojení obou operátorů se zbylými hráči na trhu a vývoj propojovacích poplatků reflektuje vývoj výnosů od ostatních operátorů, které jsou u Eurotelu druhou největší výnosovou položkou.

Celkově výnosy u Českého Telecomu stále klesají (-7,2 % y-o-y), Eurotel roste (+3,4 % při poklesu BLARPU o 6,6 %).


Zdroj: Společnosti, Patria Finance

Pohled na náklady ukazuje mimo jiné na rozdílný vývoj u plateb ostatním operátorům a zejména u osobních nákladů, kde se u Českého Telecomu začíná plně projevovat restrukturalizační program (26,3% pokles zaměstnanců, Eurotel +1 %). I některé jiné položky se u obou operátorů vyvíjejí odlišně, celkový, až mírně překvapivý, růst operačních nákladů Eurotelu pak dokonce více než vyvažuje růst jeho tržeb z pohledu vývoje EBITDA marže. Pokles marže je znatelný i u Českého Telecomu, zde ovšem proto, že klesající výnosy se nedaří kvůli síle tohoto poklesu vyvážit úsporami nákladů.


Zdroj: Společnosti, Patria Finance

Jak bylo konstatováno, z hlediska dividend v období po roce 2004 je otázkou (i) nakolik bude FCF změněno pohybem výnosů, marží a investic, (ii) jaká bude (možná již novým vlastníkem) odhadovaná optimální míra zadlužení (tato, a trajektorie, po které se k ní dostane, může být významně modifikována způsobem privatizace - např. na principu LBO) a (iii) možné další akvizice, o kterých bude také asi rozhodovat až nový vlastník. Je to tedy zejména bod 1., o kterém mluví výše uvedená detailní 1H čísla.

Výše uvedené tak vede k tomu, že růst volného cash flow je nadále tažen zejména úsporami na straně investičních výdajů (12% poměr CapEx k výnosům se zdá ve světle HI výsledků dosažitelný), které spolu s nákladovými úsporami v oblasti pevných linek a mírným růstem tržeb Eurotelu kontrují tlaku na tržby v oblasti linek pevných a růst nákladů u mobilního operátora. Zatímco tak návratnost kapitálu založená na účetních ziscích je velice nízká u Českého Telecomu, díky výbornému ROIC Eurotelu pak vyšší na konsolidované bázi, FCFROIC (a jeho poměr k nákladům kapitálu) je o něčem jiném, jak dokumentují následující grafy:


Zdroj: Společnosti, Patria Finance

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2022
15:33Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily
8:47Víkendář: Malování rtěnky na prase a konkurence Tesly podle Ark Investment
13.08.2022
15:31Je čaj ESG?
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data