Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozornost číslům Českých radiokomunikací za první pololetí

Pozornost číslům Českých radiokomunikací za první pololetí

27.7.2004 10:09
Autor: 

Pomoc při posouzení atraktivnosti nabídky v odkupu (mateřská společnost tvoří sice menší, ale ne nevýznamnou část celkové hodnoty společnosti) či náhled na vývoj na telekomunikačním trhu přes výsledky jednoho z významných alternativních operátorů jsou možná dva nejvýznamnější důvody pro sledování čtvrtletních čísel Čra, včetně nadcházejících 1H 2004. Krátce k tomu co můžeme čekat:

V prvním čtvrtletí vykázaly nekonsolidovaný zisk před zdaněním podle CAS 55 milionů korun. Celkové provozní výnosy klesly o 1,4 procenta na 570 milionů, výnosy z telekomunikačních služeb klesly o čtyři procenta na 237 milionů, výnosy z nových internetových a hlasových služeb, které firma poskytuje pod názvem Bluetone, od uvedení na trh v polovině roku 2003 rostly a v současnosti se podílejí 12 procenty na výnosech z telekomunikačních služeb a částečně kompenzují pokles výnosů z pronájmu okruhů. Výnosy ze šíření rozhlasového signálu, zejména kvůli zrušení vysílání signálu stanice Český rozhlas 6, klesly o 12,7 procenta na 81 milionů. Naopak výnosy z šíření televizního signálu rostly o 1,3 procenta na 166 milionů korun.

Celkové provozní náklady klesly v 1Q o 12,1 procenta na 519 milionů korun, což je do značné míry odrazem restrukturalizace společnosti, která z pohledu marží více než vyvažuje silný konkurenční tlak stlačující výnosy společnosti zejména v oblasti telekomunikačních služeb. To dokumentuje i následující graf:

Zdroj: Čra, Patria Finance

Na závěr podotkněme, že schopnost společnosti generovat volné cash flow je znatelně silnější než její schopnost generovat účetní zisky, to díky velmi malému poměru CapEx ku odpisům tak, jak jsou hlavní činnosti společnosti zainvestovány investičními výdaji z předchozích let. Přestože je tento stav dlouhodobě neudržitelný (CapEx/ekonomická odepsanost a jejich vztah k tržbám), nyní společnost stojí před rozhodnutím, jak toto volné cash flow použít - vyplatit akcionářům, či re-investovat (varianta "nechat ležet v rozvaze" je samozřejmě suboptimální). I z této perspektivy je nutno vnímat prohlášení společnosti týkající se akvizic: "Představenstvo je toho názoru, že v českém telekomunikačním sektoru lze očekávat konsolidaci, protože alternativní operátoři bojují za finanční přežití. Toto představuje jak příležitosti, tak hrozby pro nové obchodní aktivity ČRa v oblasti telekomunikací. S ohledem na tento fakt společnost spolupracuje se svými poradci, aby vyhodnotila akviziční možnosti na českém trhu. ČRa budou uvažovat o vhodných akvizičních příležitostech v rámci českého trhu v případě, že by takové příležitosti zvýšily hodnotu podnikatelských aktivit ČRa". Stav domácích alternativních operátorů je ovšem nepovzbudivý (ať je za příčinu vydáváno cokoliv) a případná akvizice by lehce mohla představovat významnou výzvu z hlediska pokrytí nákladů kapitálu ji financujících.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data