Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Špidla žádá druhou šanci

FT: Špidla žádá druhou šanci

25.6.2004 11:52
Autor: 

Český premiér Vladimír Špidla bude o víkendu podroben svému dosud nejvážnějšímu testu. Bude žádat ČSSD o novou šanci poté, co volby do evropského parlamentu dopadly pro jeho stranu katastrofálně. Pan Špidla vyhrožuje rezignací na pozici předsedy strany i premiéra vlády, pokud se za něj zítra nepostaví výkonný výbor sociální demokracie. Tak vidí politickou situaci u nás list Financial Times.

„Pokud nebudu mít podporu strany, nemohu vést vládu,“ nechal se tento týden slyšet Špidla. Ústřední výbor strany bude rozhodovat o vyslovení nedůvěry každému členu vedení. K sesazení předsedy strany jsou potřebné hlasy tří pětin delegátů, Špidla se však může sám rozhodnout o odstoupení, pokud nezíská alespoň padesát procent hlasů, spekulují Financial Times.

Většina delegátů sice nevěří, že by necharismatický Špidla mohl dovést stranu k úspěšným volbám v roce 2006, nicméně zřejmě budou všichni opatrní ohledně jeho nynějšího odvolání, protože případné předčasné volby by strana pravděpodobně prohrála. „Jestli Špidlu sesadí, nikdo nemůže vědět, co se stane s vládou,“ tvrdí Libor Rouček, jeden z pouhých dvou čerstvých poslanců za ČSSD v Evropském parlamentu.

Hodně bude záviset na postoji Špidlova jasného „dědice“ Stanislava Grosse. 34letý populární ministr vnitra indikoval, že se bude ucházet o vedení ČSSD na stranickém sjezdu příští jaro. Nicméně i on se zdá být nejistý ohledně případného převzetí premiérského žezla. Sám Špidla přitom odmítl oddělit tyto dvě role. Také je možné, že Stanislav Gross počká na podzim, kdy bude ČSSD možná znovu v problémech kvůli prosazení rozpočtu na rok 2005 v parlamentu. „Gross se rozhodne na poslední chvíli podle toho, jak uvidí své šance,“ říká Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí, „není vůbec jasné, zda by souboj vyhrál.“

Vladimír Špidla, do voleb v roce 2002 málo známý ministr práce a sociálních věcí, nedokázal dát ČSSD, kde rozhodují jednotlivé názorové frakce, silné vedení nebo vysvětlit veřejnosti proč vláda musí prosazovat nepopulární zvyšování daní a snižování výdajů, aby snížila nejvyšší rozpočtový deficit v Evropské unii.

Jeho pozice byla také konzistentně podkopávána jeho předchůdcem, Milošem Zemanem, který byl proti zformování nestabilní koaliční vlády se středopravými stranami a nezbytnými kompromisy. Zeman rovněž viní Špidlu z nezdařené prezidentské volby v minulém roce, uzavírá list Financial Times.

(zdroj: Financial Times)


Váš názor
 • Śpidla a Gross,největší darebácí UV ĆSSD.
  25.6.2004 21:01

  Teď se ukázalo co to je Špidla za zmetek.Takový člověk nemá místo ani ve vrátnici ÚV ČSSD.
  volič
 • Špidlo už ani minutu !!!
  25.6.2004 13:11

  60 % voličů chce předčasné volby a vládě nevěří 9 z 10, tak jaká druhá šance.
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university