Často se spekuluje, že v období dovolených, kdy na pár dnů vytáhnou své naleštěné miláčky z garáží i ryze sváteční jezdci, cena benzínu a nafty poroste. Jasně, trh s pohonnými hmotami má svou nabídku i poptávku. Jenže konkurence je značná a není-li omezena kartelovou dohodou, nedovoluje využívat zvýšené poptávky. Dalo by značnou práci dokázat existenci letní sezónní zdražování pohonných hmot v ČR. O to významnější jsou nákladové faktory, tj. zejména cena ropy a směnný kurz koruny. V tomto směru poslední dny přináší příjemné zprávy.
Cena severomořského Brentu se dnes přehoupla zpět pod 35 dolarů za barel, kde byla naposledy přesně před měsícem. Před týdnem byl Brent o 4 dolary dražší. Barel uralské ropy, s větším obsahem síry, se aktuálně prodává za 32,50 dolarů. Ještě výrazněji klesají ceny ropných produktů. Tuna benzínu s oktanovým číslem 95 se na burze ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antverpy) konečně prodává za méně než 400 dolarů. Před dvěma týdny to bylo o 70 dolarů více. Motoristům a dopravním firmám dělá radost také koruna. Na konci května odstartovala další apreciační vlna koruny vůči euru a zároveň dolar začal ztrácet na euro. Výsledkem je, že dnes se dolar prodává za 25,70 CZK/USD, zatímco v květnu byl v průměru o korunu dražší.
Obr.: Benzín a ropa
Zdroj: ČSÚ, Energy Information Administration
|
Průměrná cena Naturalu 95 činila v květnu podle ČSÚ 27,68 Kč/litr. Při započtení vývoje cen ropy a ropných produktů a za předpokladu stabilní marže rafinérií a distribučních společností, by mohl již v příštím týdnu Natural 95 u čerpacích stanic v ČR zlevnit o 40 až 60 haléřů na litr. Příjemný odhad před začátkem prázdnin.
David Marek, Patria Online