Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek státního rozpočtu hrozí příští rok narůst až na 140 miliard!

Schodek státního rozpočtu hrozí příští rok narůst až na 140 miliard!

5.4.2004 10:04
Autor: 

Další pokoření rekordu v deficitu státních financí můžeme pravděpodobně čekat v příštím roce. Vláda si sice od dosavadní reformy veřejných financí slibuje mnohé, avšak po započítání všech úspor a nových příjmů z nové reformy bude podle dnešních HN ve státním rozpočtu příští rok chybět 140 miliard korun. Vláda se přitom zavázala nejít do minusu o více než 118 miliard.

Do výpočtu jsou zahrnuty jak už schválené reformy tak i ty, které koalice chystá ještě přijmout, tedy například daňové bonusy na děti, společné zdanění manželů nebo rychlejší odpisy. Ke zlepšení státních financí, které si vláda od reformy slibuje, takto ale nedojde. Kabinet totiž stále zanedbává výdajovou složku rozpočtu – právě rychle rostoucí sociální výdaje jsou stále tím, co táhne rozpočet do rekordních deficitů.

Vláda má o rozpočtu jednat poprvé zítra, ministr Sobotka přitom podle HN slíbil, že udělá vše proto, aby udržel schodek rozpočtu „v rámci výhledu, který schválila vláda“. Jeho plán je odložit zvýšení platů státních zaměstnanců – hasičů, policistů nebo státních úředníků. Když jim totiž stát nezvedne platy o slibovanou třetinu, ušetří skoro patnáct miliard. Kabinet má již teď značně omezený prostor pro řešení deficitu. Zvýšení daní si zapověděl, navíc nemůže ustoupit ani od dohodnutého snížení přímých daní. Dostatečně velké úspory se tedy dají najít právě jen v sociálních dávkách a platech ve státní sféře.

(zdroj: HN)


Váš názor
 • Gratulujeme státní správě za dobrou práci.
  5.4.2004 11:03

  Již nezadržitelně doháníme Argentinu, že ? Navíc děkujeme Ministerstvu zemědělství za úžasnou podporu podnikatelů, díky stupidnímu a neprofesionálnímu přístupu tvorby vyhlášky týkající se vykazování zásob u citlivých položek před vstupem do EU nebudou podnikatelé celý měsíc dělat nic jiného.
  Mike
  • Re
   5.4.2004 11:22

   Ale vzdyt po nas nikdo nechce abychom vyrabeli a tvorili. My vsichni musime papirovat a papirovat. Na vsechno potrebujeme papir. I na hlavu, vsadim se, ze nekteri jedinci na vlade ho uz maji...
   Skeeter
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů