Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda a odbory v boji za vyšší nezaměstnanost?

Vláda a odbory v boji za vyšší nezaměstnanost?

31.03.2004 14:26
Autor: 

Většina ekonomů i „obyčejných“ obyvatel Česka se shodne, že jedním z našich největších problémů je vysoká a stále se zvyšující nezaměstnanost. Bylo by tedy logické očekávat, že hlavní prioritou vlády při přijímání jakýchkoliv pravidel bude snižování nezaměstnanosti. Bohužel, často tomu tak není. Někdy je nepříznivý vliv opatření vlády na zaměstnanost patrný na první pohled (více byrokracie na živnostenských úřadech, vyšší odvody na sociální „pojištění“), jindy je skrytější.

Dobrý příklad skrytého, ale potenciálně zhoubného rozhodnutí, je usnesení vlády z března 2004 podle kterého by měly být tzv. odvětvové odborové smlouvy závazné pro všechny firmy v daném odvětví. Co tedy dohodnou odboráři na úrovni oborové – například svaz Kovo se zástupci zaměstnavatelů v oboru strojírenství či hutnictví – bude závazné pro všechny firmy v daném odvětví.

Ekonomická teorie i praxe jasně říkají, že takovéto uspořádání systému vyjednávání je to nejméně efektivní! Nejefektivnější je samozřejmě, když se dohodnou jednotliví zaměstnanci se svými firmami o mzdě a nikoho s tím již dále neobtěžují. Skoro stejně dobré je, když se o hlavních směrných číslech dohodne vedení firmy a zástupci jejích zaměstnanců. Koneckonců, všichni pracují ve stejné firmě, vědí na co firma má a vědí, že když to přeženou, můžou firmu potopit.

Pokud z politických důvodů není možné mzdové vyjednávání takto decentralizovat, ukazuje se, že je lepší „přeskočit“ odvětvové svazy a dohadovat se rovnou na centrální úrovni. Jde sice o vyjednávání zcela zpolitizované, nicméně má jednu základní výhodu: všichni účastníci centrálního vyjednávání jsou již de facto politiky (viz příklad Richarda Falbra). A jakožto politici vědí, že jim bude připisována vina za neúspěch ekonomiky, a naopak, že budou chváleni (= znovuzvolení) při úspěšném vývoji. Centrální vyjednávání proto vedou k umírněnosti a vlastně neškodným závěrům, které nijak nebrání firmám v jejich přirozeném vývoji.

Vyjednávání na „střední úrovni“, tj. na úrovni odvětví s sebou nese nevýhody obou krajních uspořádání. Odborářští bossové mají dostatečný vliv na to, aby svými neúměrnými požadavky ohrozili konkurenceschopnost firem, nenesou však přitom téměř žádnou politickou zodpovědnost za fungování ekonomiky. Naopak, při ekonomických potížích křičí nejvíce.

Dobrý příklad jak špatně funguje vyjednávání na odvětvové úrovni představuje v Česku odborový svaz železničářů pod vedením Duška. Tento svaz je mocný dost na to, aby paralyzoval nákladní dopravu v zemi a zničil ekonomiku podniku České dráhy – a čas od času to také dělá. Na druhou stranu, Dušek nenese jakoukoliv odpovědnost za (ne)úspěch kolektivních vyjednávání ostatních svazů a již úplně mu může být lhostejný ekonomický vývoj celé společnosti.

Je až fascinující, že vláda navrhuje posunout český model mzdového vyjednávání od relativně funkčního modelu vyjednávání na úrovni firem k nejneúčinnějšímu systému ze všech možných. Jakoby 11 % nezaměstnanosti nestačilo. Minulost některých ministrů a jejich poradců v odborovém hnutí se nicméně nezapře…

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance. (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů
12:50Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje
12:41Volkswagen varuje před škodlivými dopady amerických cel na dovoz z Mexika. Trumpova politika bude nutit evropské automobilky k přesunu do USA
12:10Futures naznačují pozitivní úvod na amerických trzích  
10:57Jak si vsadit na Trumpovu inauguraci: Sektory, které by mohly v prvních dnech růst
9:06Rozbřesk: Donald Trump první den v práci: vyšší cla nepodepsal, ale slíbil. Eurodolar během inaugurace na houpačce
8:55Trump odložil zákaz TikToku, chce maximalizovat těžbu ropy a plynu
8:43Trumpovy kontroverzní kroky, nástup macho éry a evropské futures smíšené  
8:31FT: Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
8:11Ifo: Největší obavy mají z Trumpa ekonomové v Severní Americe a západní Evropě
6:02Tengler: Celková Trumpova politika a další faktory by měly přinést růst bez inflačních tlaků
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data