Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statuty fondů kolektivního investování – novinky pro fondy i investory

Statuty fondů kolektivního investování – novinky pro fondy i investory

26.03.2004 12:52
Autor: 

Poslanecká sněmovna parlamentu schválila začátkem března zcela nový zákon o kolektivním investování, který nyní čeká schválení v Senátu. Zákon mimo jiné stanoví povinnost fondu kolektivního investování (dále jen “fond”) vypracovat a uveřejnit svůj statut a zjednodušený statut. Komise pro cenné papíry připravila návrh prováděcího předpisu (dále jen „vyhláška“), kterým se stanoví minimální náležitosti statutu a povinné náležitosti zjednodušeného statutu fondu. Návrh vyhlášky byl Komisí nedávno předložen k veřejné diskusi a je dostupný na webových stránkách Komise.

Cílem statutu fondu je poskytnout investorovi informace o způsobu jeho investování, jakož i další informace, jenž jsou pro něj nezbytné k přesnému a správnému posouzení investice, a také vysvětlit rizika s investováním spojená. Z tohoto hlediska musí statut obsahovat veškeré informace, na základě kterých bude běžný investor schopen náležitě a správně posoudit svou investici. Zákonodárce přitom ponechává na samotné investiční společnosti, resp. investičním fondu nabízejícím akcie nebo podílové listy veřejnosti, aby posoudil, zda minimum informací požadovaných vyhláškou je pro investory dostatečné. Neuvedení určitých podstatných informací bude považováno za porušení zákona. Připravovaná vyhláška, která po obsahové stránce přebírá své znění v plném rozsahu z příslušné směrnice ES, mimo jiné také explicitně definuje jednotné požadavky na zjednodušený statut fondu, jenž je stručným výtahem nejdůležitějších informací potřebných pro rozhodování investora z úplného statutu fondu.

Povinnými obsahovými náležitostmi statutu tak budou např. uvedení údaje o konsolidačním celku, ke kterému fond patří, spolu s uvedením možných záruk pro případy neschopnosti fondu hradit své splatné závazky. Dále, jak již bylo naznačeno výše, musí statut obsahovat podrobný popis jednotlivých rizik, s nimiž se může investor v souvislosti s jeho investicí setkat. Ze statutu by rovněž měla vyplynout základní charakteristika typického konečného investora (tedy např. zda je fond vhodný pro konzervativního investora či naopak pro zkušeného investora, který akceptuje i vyšší míru rizika). V neposlední řadě vyhláška nově zavádí povinnost fondu uvést ve statutu informace o odměně určené třetím osobám, kterým je na základě smlouvy svěřeno obhospodařování majetku fondu nebo jeho části, a také podrobné členění jednotlivých nákladů hrazených z majetku fondu a nákladů hrazených investorem. Součástí statutu má být i uvedení ukazatele celkových nákladů fondu kolektivního investování, tzv. total expense ratio za poslední účetní období, přičemž návrh vyhlášky stanoví způsob jeho výpočtu.

Vzhledem k tomu, že nový zákon o kolektivním investování zavádí možnost zakládání různých typů speciálních fondů, pro které bude platit odlišná zákonná úprava než pro standardní fondy, uvádí vyhláška také některé další minimální náležitosti statutů, které budou povinné pro statuty jednotlivých typů speciálních fondů.

Komise připraví na základě připomínek finální znění vyhlášky, která by měla nabýt účinnosti stejně jako zákon o kolektivním investování ke dni vstupu ČR do EU, tedy k 1. 5. 2004. Předpokladem samozřejmě je, že zákon o kolektivním investování úspěšně projde zbývající částí zákonodárného procesu. Pokud ano, budou mít investiční společnosti u stávajících podílových fondů přesně rok na to, aby jejich statuty uvedly do souladu s novým zákonem. Fondy kolektivního investování i investoři se tedy mohou připravovat na brzké změny v této oblasti.

Tatiana Mrvová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data