Koruna byla dnes bez výraznějších výkyvů, v závěru mírně oslabila k euru na 33,11 Kč/EUR a vlivem vývoje eurodolaru oslabila o 15 haléřů k dolaru na 27,15 Kč/USD. Domácí makroekonomická data devizový trh přešel bez povšimnutí, resp. koruna nereagovala na lednový výsledek platební bilance, který vyznívá neutrálně (snížení schodku na běžném účtu, nicméně při překvapivém deficitu také na finančním účtu).
Místo ekonomiky sledovali investoři dění v zahraničí, především vývoj eurodolaru. Středoevropský region procházel smíšeným vývojem, forint v závěru týdne po předchozích růstech korigoval, nahoru se vydal díky lepším výsledkům domácí platební bilance zlotý. Prognóza vývoje koruny pro příští týden je neutrální, pravděpodobnost posílení přes 33,00 Kč/EUR je zhruba stejná jako další pád. Politická scéna se v očích zahraničí sice uklidňuje, fundamentálně ale nedošlo k žádnému pozitivnímu posunu. Důležitou technickou úrovní zůstává 33,25 Kč/EUR.
Americký dolar k euru od rána do této chvíle posílil o další jeden cent, aktuálně na 1,2178 USD/EUR. Pozitivní byla především zpráva o platební bilanci USA za 4Q, v průměru se očekával schodek 136,5 mld. USD, realita byla -127,5 mld. USD. Za celý loňský rok byl běžný účet Spojených států dle očekávání v rekordním schodku 541,8 mld. USD, což je o 60 miliard více než předloni. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za březen poklesl na úroveň nižší, než se očekávalo, dílčí index hodnocení současné situace ale vzrostl.
Poslední vývoj eurodolaru dokazuje, že je trh nakloněn po dlouhých měsících propadů spíše americké měně. Ta se stále pohybuje u silnější hranice střednědobého pásma 1,21 až 1,29 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online