Koruna se dnes poprvé po měsíci a půl udržela po celý den pod úrovní 32,50 Kč za euro. Po úvodním růstu na 32,34 se česká měna během dne pohybovala nad 32,40, v závěru však znovu posiluje na 32,38 Kč/EUR. Americký dolar znovu posílil k euru, koruna se tak posunula přes 26,00 a zavírá na 26,04 Kč/EUR.
Bankovní rada ČNB ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Viceguvernér Dědek řekl, že existují spíše proinflační rizika prognózy a konstatoval, že je koruna o něco slabší, než ČNB v lednu předpokládala. Koruna na dnešní kroky a komentáře ČNB bezprostředně nereagovala.
Ministr financí Bohuslav Sobotka po závěru trhu oznámil, že se MF připravuje na emisi státních dluhopisů denominovaných v eurech. Emise by se mohla uskutečnit v polovině roku. Teoreticky by v první fázi mohla znamenat tlaky na posílení koruny a později, při platbě kuponů, by působila depreciačně. Prakticky bude ale emise zřejmě zajištěná tak, jak to doporučuje ČNB, a neměla by mít tedy vliv na spotový trh.
Ve zbytku regionu posilovala slovenská koruna a maďarský forint, polský zlotý znovu ztrácel. Zítra nečekáme žádné důležité domácí zprávy. Koruna by se mohla pokusit dále posílit, problematický bod je kolem 32,30 Kč/EUR, pokud trh nezhodnotí plánovanou emisi eurobondů příliš negativně.
Dolar dnes vyskočil až na 1,2385 USD/EUR, pod vlivem mírně horších amerických makrovýsledků se ale vrátil aktuálně na 1,2445 USD/EUR. Proti ostřejším výrokům kancléře Schroedera, ke kterému se přidal francouzský premiér Raffarin, vůči měnové politice ECB se překvapivě postavily některé německé podnikové asociace. Podle BGA (exportéři) i DIHK (průmyslová a hospodářská komora) by měla ECB bojovat s eurem, až když měna posílí někam mezi 1,30 až 1,35 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online