Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak bude vypadat rozpočet Evropské unie v letech 2007 až 2013?

Jak bude vypadat rozpočet Evropské unie v letech 2007 až 2013?

12.2.2004 13:22
Autor: 

Jen pár měsíců po fiasku mezivládní konference o nové evropské ústavě se Evropská unie musí pustit do přípravy tzv. rámcového rozpočtu Unie na roky 2007 až 2013. Tento sedmiletý plán výdajů a příjmů Evropské unie do značné míry předurčuje rozsah činnosti Evropské unie a její „vlády“, Evropské komise.

V současném období platí dohoda členských zemí, že maximální výše rozpočtu Evropské unie je 1,27 % HDP celé Unie. Ve srovnání s národními rozpočty všech členských zemí je to samozřejmě miniaturní rozpočet, nicméně je předmětem vášnivých sporů uvnitř Unie. Skutečné výdaje z rozpočtu EU dosahují v posledních letech jen přibližně 1,12-1,15 % HDP Unie, jsou tedy poměrně výrazně pod limitem 1,27 % HDP.

Je ovšem otázka, jak se rozpočty budou vyvíjet v další „sedmiletce“. Evropská komise navrhuje, aby se rozpočet ustálil na 1,24 % HDP Unie, šest zemí – čistých přispěvatelů do rozpočtu EU – však navrhuje snížení rozpočtu na 1% HDP. Především ze strany Německa Francie jde o špatně zastíraný pokus ukázat‚ Španělsku a Polsku, jaká je cena jejich samostatného postupu ve válce v Iráku a především při jednání o nové evropské ústavě.

Ovšem ani „štědřejší“ návrh Evropské komise není prost kontroverzních návrhů. Komise například navrhuje, aby výdaje na neefektivní až zvrácenou „společnou zemědělskou politiku“ klesly z dnešních 45 % rozpočtu jen na cca 35 %. Tyto výdaje by měly být eliminovány pokud možno ihned, neboť poškozují evropské spotřebitele a z evropských zemědělců dělají „zaměstnance“ státu.

Další třetina rozpočtu EU by v letech 2007-2013 měla jít na tzv. strukturální fondy, které mají za cíl akcelerovat ekonomický rozvoj chudších regionů EU. Až do letoška byly hlavními příjemci peněz z těchto fondů Irsko, Španělsko, %Řecko a Portugalsko. Vstupem desíti nových, převážně velmi chudých zemí do EU se však postavení těchto zemí výrazně změní: přestanou být nejchudšími regiony v Unii a měly by tak ztratit nárok na strukturální fondy.

Fat chance. Již dnes je „středozemní křídlo“ EU zmobilizováno a bojuje za zachování fondů pro své regiony. Evropská komise proto přišla s návrhem rozdělit rozpočet na strukturální fondy na dvě poloviny s tím, že by na jednu měly nárok stávající členské země EU a jen na druhou by měly nárok nově přistupující země.

Jde o další doklad toho, že ať politici říkají co chtějí, již dnes existuje přinejmenším „dvojrychlostní Evropa“. V jedné kategorii jsou stávající členské země, které si žárlivě hlídají své dlouho budované pozice uvnitř evropského klubu. V druhé kategorii jsou nově přistupující země, které mají často volbu velmi omezenou a jsou postaveny do situace „ber či nech být“.

Jedna věc by měla být jasná: ekonomicky a především politicky mají veškerá rozhodnutí Evropské unie opodstatnění. Ale pohled na ně není vždycky příliš pěkný…

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  1:30JP - CPI, y/y
  14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  14:30USA - HDP, q/q a
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university