Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak bude vypadat rozpočet Evropské unie v letech 2007 až 2013?

Jak bude vypadat rozpočet Evropské unie v letech 2007 až 2013?

12.2.2004 13:22
Autor: 

Jen pár měsíců po fiasku mezivládní konference o nové evropské ústavě se Evropská unie musí pustit do přípravy tzv. rámcového rozpočtu Unie na roky 2007 až 2013. Tento sedmiletý plán výdajů a příjmů Evropské unie do značné míry předurčuje rozsah činnosti Evropské unie a její „vlády“, Evropské komise.

V současném období platí dohoda členských zemí, že maximální výše rozpočtu Evropské unie je 1,27 % HDP celé Unie. Ve srovnání s národními rozpočty všech členských zemí je to samozřejmě miniaturní rozpočet, nicméně je předmětem vášnivých sporů uvnitř Unie. Skutečné výdaje z rozpočtu EU dosahují v posledních letech jen přibližně 1,12-1,15 % HDP Unie, jsou tedy poměrně výrazně pod limitem 1,27 % HDP.

Je ovšem otázka, jak se rozpočty budou vyvíjet v další „sedmiletce“. Evropská komise navrhuje, aby se rozpočet ustálil na 1,24 % HDP Unie, šest zemí – čistých přispěvatelů do rozpočtu EU – však navrhuje snížení rozpočtu na 1% HDP. Především ze strany Německa Francie jde o špatně zastíraný pokus ukázat‚ Španělsku a Polsku, jaká je cena jejich samostatného postupu ve válce v Iráku a především při jednání o nové evropské ústavě.

Ovšem ani „štědřejší“ návrh Evropské komise není prost kontroverzních návrhů. Komise například navrhuje, aby výdaje na neefektivní až zvrácenou „společnou zemědělskou politiku“ klesly z dnešních 45 % rozpočtu jen na cca 35 %. Tyto výdaje by měly být eliminovány pokud možno ihned, neboť poškozují evropské spotřebitele a z evropských zemědělců dělají „zaměstnance“ státu.

Další třetina rozpočtu EU by v letech 2007-2013 měla jít na tzv. strukturální fondy, které mají za cíl akcelerovat ekonomický rozvoj chudších regionů EU. Až do letoška byly hlavními příjemci peněz z těchto fondů Irsko, Španělsko, %Řecko a Portugalsko. Vstupem desíti nových, převážně velmi chudých zemí do EU se však postavení těchto zemí výrazně změní: přestanou být nejchudšími regiony v Unii a měly by tak ztratit nárok na strukturální fondy.

Fat chance. Již dnes je „středozemní křídlo“ EU zmobilizováno a bojuje za zachování fondů pro své regiony. Evropská komise proto přišla s návrhem rozdělit rozpočet na strukturální fondy na dvě poloviny s tím, že by na jednu měly nárok stávající členské země EU a jen na druhou by měly nárok nově přistupující země.

Jde o další doklad toho, že ať politici říkají co chtějí, již dnes existuje přinejmenším „dvojrychlostní Evropa“. V jedné kategorii jsou stávající členské země, které si žárlivě hlídají své dlouho budované pozice uvnitř evropského klubu. V druhé kategorii jsou nově přistupující země, které mají často volbu velmi omezenou a jsou postaveny do situace „ber či nech být“.

Jedna věc by měla být jasná: ekonomicky a především politicky mají veškerá rozhodnutí Evropské unie opodstatnění. Ale pohled na ně není vždycky příliš pěkný…

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data