Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů klepe na dveře aneb jak dlouho se dá chodit kolem horké kaše? (opak.)

Druhá fáze reformy veřejných rozpočtů klepe na dveře aneb jak dlouho se dá chodit kolem horké kaše? (opak.)

15.1.2004 11:07
Autor: 

Z letošního roku uplynulo teprve několik dní, ale diskuse o dalším reformování fiskální politiky nabírá na obrátkách. Pomalu se vynořují témata, jež by se měla stát předmětem druhé fáze reformy: daně, boj se stínovou ekonomikou, důchody a financování zdravotnictví. Na stoly ve Strakově akademii se po roce opět vrací také otázka deregulace nájemného.

V oblasti daní se hovoří o dvou významných změnách. První z nich je další přesun od přímého zdanění k nepřímému zdanění. Na straně daní z příjmu by se měly nižší daňové zátěže dočkat osobní příjmy, a to díky společnému zdanění manželů, ale především díky zavedení daňových kreditů, kterým vláda říká sleva na dani. O této modifikaci daňového systému jsme psali v článcích Opomenutá možnost reformy českých daní - daňové kredity a Sociální politika a britský „zázrak“ nízké nezaměstnanosti. Prostřednictvím tohoto doplňku daňového lze "modelovat" výši daňové zátěže a daňové demotivace k práci v jednotlivých příjmových skupinách. Nižší přímá daňová zátěž by měla být kompenzována vyššími příjmy z nepřímých daní. Zde se mluví o dalším zvyšování sazeb spotřebních daní, zavedení nových spotřebních daní (daň ze spotřeby elektřiny, zemního plynu a uhlí), viz článek Nové spotřební daně … kolik nás to bude stát? Nově se v diskusi objevuje možnost zavedení druhé snížené sazby DPH. Ta by byla vyšší než současná pětiprocentní snížená sazba DPH a byly by do ní zřejmě přesunuty všechny položky z pětiprocentní sazby s výjimkou potravin. Na oplátku by se směrem dolů mohla pohnout základní 22procentní sazba DPH. Celkově by ovšem inkaso DPH mělo být vyšší, aby nahradilo nižší přímé zdanění.

Omezení podílu stínové ekonomiky je sice krásný cíl, ale cesta k němu není jednoduchá. Zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání při pořizování majetku dražšího než 1,5 mil. Kč s rozsahem stínové ekonomiky nijak výrazně nepohne. Jak jsme psali v sérii článků o stínové ekonomice (Stínová ekonomika I - jak se jí daří v ČR a v zahraničí, Stínová ekonomika II - Příčiny? Daně!, Stínová ekonomika III - další příčiny), patří mezi hlavní příčiny existence stínové ekonomiky daňová zátěž a nadměrná regulace. Jedním z cílů rozpočtové reformy je stabilizace daňové kvóty. Z této strany tedy stínové ekonomice nebezpečí nehrozí. Regulace ekonomické aktivity se také neplánuje. Trh nájemního bydlení a trh práce nadále brzdí neřešená otázka deregulace nájemného. Tento problém se sice vrací do pořadníku témat schůzek vlády, ale konstelace sil se nijak nezměnila a překonání patové situace je stále ve hvězdách. Počítat musíme také s tím, že se v stupem do EU bude náš ekonomický život svázán s řadou omezení na unijní úrovni. O tom, že nadměrná regulace v EU je jednou z příčin strukturálních potíží ekonomiky tohoto regionu, se hovoří již dlouho. Ani zde se tedy neblýská české stínové ekonomice na horší časy.

Příprava důchodového systému na výrazné demografické změny je v českých odborných kruzích tématem již mnoho let. Naléhavost tohoto problému již dolehla i do Strakovy akademie. Detailněji jsme se penzím a jejich budoucnosti věnovali v textech Reforma důchodů: konečně s pravdou ven nebo Z deníku fiktivního penzisty aneb důchody v roce 2030? V únoru 2001 přišel tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr s programem na podporu hospodářského růstu s pompézním jménem velký třesk. Pokud si některá z nezbytných reforem českého hospodářství zaslouží tento titul, potom je to právě reforma penzí. Nicméně vláda prozatím chodí kolem jádra problému jako kolem horké kaše a slovem reforma nazývá dílčí parametrické úpravy a modifikace prvního pilíře důchodového systému. Problém je ale v tom, že tahle kaše nebude chladnout, ale naopak bude stále žhavější. Ještě zoufaleji prozatím vypadá snaha o stabilizaci financování zdravotnictví.

Prozatím to vypadá tak, že by vláda mohla ve druhé fázi reformy prosadit zajímavé a užitečné změny v oblasti daní. Klíčové problémy - sociální dávky, důchody a zdravotnictví ovšem zůstávají stále přehlíženy. Dojde na ně řada ve třetí, čtvrté, … fázi reformy? Nebo počká košík těchto kyselých jablek na další vlády?

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba