Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v české ekonomice v závěru roku na bodu mrazu

Důvěra v české ekonomice v závěru roku na bodu mrazu

30.12.2003 12:55
Autor: 

Kalendářní začátek zimy přinesl nejen ochlazení a sněhové srážky, ale také pokles souhrnného indikátoru důvěry v českém hospodářství na nulu z listopadového +1 bodu. Zatímco ve stavebnictví a obchodu se ukazatele důvěry zlepšily, prohloubil se pesimismus českých domácností (z -19 na -21 bodů) a kleslo kladné saldo indikátoru důvěry v průmyslu (z 6 na 3 body). Na české domácnosti se v poslední době snáší řada negativních zpráv: míra nezaměstnanosti zdolává rekordní hodnoty, rozpočtová reforma přinese zdražení benzínu, alkoholu, tabáku, telefonování a dalších služeb. Pesimismus domácností měřený indikátorem důvěry ČSÚ pod tíhou negativních zpráv se tak opět přiblížil tříletému maximu, jehož dosáhl v říjnu. Na útratách v obchodech to přesto znát není. Právě naopak, maloobchodní tržby a spotřební výdaje domácností se zvyšují poměrně svižným tempem. Klíč k tomuto paradoxu je fakt, že rozhodnutí o tom, zda koupit či nekoupit, neovlivňuje ani tak optimismus či pesimismus spotřebitelů, ale obsah peněženky (alespoň v makroekonomickém měřítku). Pesimismus patrně patří mezi „archetypy“ ekonomického myšlení českých domácností, neboť ve své šestileté historii dosáhl indikátor důvěry kladné hodnoty pouze jednou jedinkrát a to v dubnu 2001. Spoléhat se na souvislost mezi tímto indikátorem a skutečnými útratami domácností je prozatím ošidné. Nicméně při srovnání časových řad se ukazuje, že do určité míry ovlivňují náladu a očekávání domácností informace o nezaměstnanosti, jak je patrné na následujícím obrázku. Korelační koeficient pro údaje za poslední tři roky dosahuje hodnoty -0,85. Ostatně údaje o nezaměstnanosti se také ukázaly jako významný indikátor determinující voličské preference (viz článek Ekonomika a politika aneb návod jak vyhrát volby).

Pro maloobchodní prodejce je ovšem důležitější, že peněženky a běžné účty domácností zásobuje rychlý růst mezd. Disponibilní důchod domácností se v prvních třech čtvrtletích letošního roku reálně zvýšil o 6,3%, průměrná reálná mzda dokonce o 7,4%. Banky navíc zjistily, že vydělat se dá také na úvěrování domácností. Jejich snaze získat klienty napomáhají nízké úrokové sazby. V prvních deseti měsících letošního roku se objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem meziročně zvýšil o 30,2%.

Pro praktické použití mají větší význam údaje o důvěře v průmyslu. Korelace mezi indikátorem důvěry v průmyslu a změnami průmyslové produkce (po očištění o kalendářní variace) dosahuje hodnoty 0,72 (v případě tržeb v průmyslu 0,78).

V průběhu letošního roku se zlepšila hodnocení současnosti a budoucích vyhlídek pouze v průmyslu. Indikátor důvěry v obchodu je nyní naprosto stejný jako loni v prosinci. Stavební firmy a domácnosti jsou ovšem skeptičtější než před rokem. Vzhledem k tomu, že nás z kraje roku čeká další vzestup nezaměstnanosti a zdražování díky vyšším sazbám spotřebních daní a změnách v DPH, lze očekávat, že pesimismus domácností ještě poroste.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.3.2018
13:14Co si odmítáme přiznat i deset let po pádu Bear Sterns
12:34Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovaté pohádky
11:14Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven
11:01Komerční banka, a. s. - konání řádné valné hromady 2018
10:48Pražská burza, německý DAX i další trhy v Evropě krvácejí. Trhy se bojí obchodní války
10:47Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body  
9:57Finanční trhy a tipy makléře: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 27. března v Hradci Králové!
9:23Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra je hloupost. Beneš: Stát by neměl ztratit kontrolu
9:13Čína pohrozila USA cly na vepřové či ovoce
9:13Rozbřesk: Škoda Auto - laboratoř přehřívající se ekonomiky
8:53Praha by ráno mohla navázat na včerejší ztráty  
8:48Nike se propadl do ztráty. Tržby měl však vyšší
6:04Project Syndicate: Nesprávná diagnóza Kim Čong-una
22.3.2018
21:11Medvědí trh ukazuje drápy
18:28Finance fiction o Applu a Astonu
17:50Pražská burza vyslyšela evropský pesimismus, rudou záři v zámoří přiživuje Facebook
17:47EU bude zatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA
17:22Trump střídá Fed a investoři prchají z akcií do dluhopisů. Dolar koriguje ztráty  
17:01Investor, který prodává svou dojnou krávu. Nebo spíše její malou část
16:00Budou elektroauta do 7 let levnější než benzíňáky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
15:00USA - Prodeje nových domů