Zapeklitá otázka se zdánlivě jasnou odpovědí - nic. Není to ale tak úplně pravda. V posledním (prosincovém) vydání magazínu "Risk" je na straně 10 článek, který výše uvedenou odpověď poměrně úspěšně rozporuje. Je zde popisována metoda geofyzika Didiera Sornetta z University of California v Los Angeles. Ten nyní uzpůsobil modely užívané pro předpovídání zemětřesení pro použití ve finanční praxi. Co mu říkají ?
Podle jeho názoru dojde k postupnému oslabování indexu S&P500 již na konci roku 2003. Pokles bude pokračovat i v roce 2004 - během tohoto období by měl index propadnout o 30% s tím, že oživení a pozvolný růst nastane až na počátku roku 2005. Sornette se domnívá, že externí šoky, jako byly události 11. září roku 2001, obvykle způsobují velmi dramatické byť krátkodobé pohyby trhu. Na druhé straně je zde situace, kdy propad trhů může nastat z endogenních vlivů, tj. vlivů v podstatě zakomponovaných do fungování trhu jako takového.
Co je tím myšleno ? Základy jeho teorie se datují zpět do roku 1980, kdy Sornette začal jako geofyzik studovat chování materiálů vystavených namáhání a jejich tendenci se pod tímto vlivem deformovat, resp. kolabovat. Hlavním závěrem bylo zjištění, že samotné deformaci a kolapsu materiálu předchází vytvoření tzv. mikro-prasklin, které se postupně rozrůstají a spojují. V počátku celého procesu jsou jednotlivé pukliny a praskliny zcela nezávislé, postupně se však spojují a oslabují strukturu materiálu natolik, že ten později praskne. D. Sornette proto došel k názoru, že podobný systém je možno aplikovat také na ostatní komplexní systémy.
Otázkou zůstává, je-li přenositelnost metodologií natolik dokonalá, aby umožnila výše uvedené úvahy. Osobně se domnívám, že ne - do konce roku ale mnoho dní nezbývá, tak se budeme moci velmi rychle přesvědčit jak moc pravdivá páně Sornettova předpověď byla.
Petr Žabža