Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní přehled dluhopisového trhu - Polsko, Maďarsko, Slovensko

Týdenní přehled dluhopisového trhu - Polsko, Maďarsko, Slovensko

16.12.2003 12:55
Autor: 

Polsko:
Minulý týden se stejně jako konec listopadu nesl velmi pozitivní náladě a polské dluhopisy zaznamenaly další zisky. To bylo možné pozorovat zejména na krátkém konci výnosové křivky, kde výnosy během minulého týdne poklesly o 45 bps. Pokračující zotavování trhu bylo dáno korekcí, která souvisela ze změnou tržních očekávání v otázce dalšího pohybu oficiálních úrokový sazeb. Investoři, kteří dosud nervózně reagovaly na jakékoliv absurdní zvěsti na trhu, že by Výbor pro měnovou politiku (RPP) mohl zvýšit úrokového sazby, si totiž konečně uvědomily, že k takovému kroku není žádný důvod. Je zřejmé, že prosincové zasedání RPP bude, tak jako tradičně, pouze o rozdávání vánočních dárků a blahopřání. Navíc poté co byly zveřejněny některé názory kandidátů RPP na formování měnové politiky přitom již nikdo počítá nepočítá s tím, že by obměněný mohl zvednout oficiální úrokové sazby během následujících dvou čtvrtletí. Naopak řada tržních subjektů počítá spíše s redukcí sazeb o 25-50 bps.

Tento týden tedy očekáváme, že by dobrá data o HDP za třetí čtvrtletí by mohla dluhopisům dále pomoci a vidíme tak prostor na pokles výnosů o dalších 10 bps.

Maďarsko:
Minulý týden byla na jak devizovém trhu, tak trhu dluhopisů cítit pozitivní nálada, kterou navíc podpořil úspěch čtvrteční aukce tříletého vládního dluhopisu (aukce byla více než třikrát přeupsána). Prakticky kontinuální posilování forintu přerušilo až zveřejnění výsledku běžného účtu. Poté forint mírně korigoval své zisky a kurz tak momentálně zůstává nad úrovní EUR/HUF 263. Hranice 260 forintů za euro tedy zůstává neohrožena.

Ceny dluhopisů reagovaly v podstatě stejným způsobem jako forint. Pozitivní vývoj, který byl patrný v celé střední Evropě, přerušila minulý pátek až data o běžném účtu, kdy se pokles výnosů zastavil.

Patrně nejlepším důkaz o změně sentimentu na finančních trzích však poskytuje trh FRA. Zde ještě před týdnem krátkodobé kontrakty prakticky vylučovaly možnost snížení oficiální sazeb. V současnosti však již trh počítá s redukcí oficiální sazby v prvním čtvrtletí. Podle našeho názoru jsou však tato očekávání až příliš optimistická.

Slovensko:
Na slovenskom dlhopisovom trhu výnosy dlhopisov po vzore stredoeurópskych trhov, klesali. Najväčší pokles postihol najmä dlhý koniec výnosovej krivky, kde prišlo k čiastočnej korekcii nedávneho rastu výnosov. Výnosy dlhých bondov klesli od 15 do 25 bps. V nasledujúcom týždni by ešte mohlo prísť k miernej korekcii, v závislosti na vývoji v regióne. Piatkové zasadnutie centrálnej banky podľa nás zmenu sadzieb neprinesie.

ČSOB, Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data