Evropské akciové trhy minulý týden dosáhly druhého týdenního růstu po sobě a vynesly tak akciové benchmarky na nejvyšší hodnoty od ledna letošního roku. Stejně jako v případě týdne předminulého je hlavním důvodem tohoto vývoje víra, že akcelerace americké ekonomiky povede k růstu tržeb a zisků u firem generujících jejich významnou část právě ve Spojených státech.
Pan-evropský index DJ STOXX50 tak za posledních 5 obchodních dní posílil o 2.2%, zatímco širší index DJ STOXX600 poskočil o 2%. Euro-index DJ Euro STOXX50 končil týden o 3,2% silnější. Všechny tyto indexy v pátek dosáhly na svá maxima od prosince roku 2002, podpořené dobrými daty o nezaměstnanosti ve Spojených státech a tlačené výše zmiňovanou vírou v udržitelnost americké ekonomické expanze. Ve čtvrtek britská Bank of England prohlásila, že světový ekonomický růst nabírá na obrátkách a zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Indexy STOXX50, STOXX600 a EuroSTOXX50 tak od svých minimálních hodnot z března letošního roku přidaly minimálně 35%.
Růst indexů byl v posledním týdnu tažen především společnostmi, které jsou z pohledu svých tržeb do značné míry závislé na Spojených státech. Mezi nimi především výrobce průmyslového software SAP AG nebo holandská ING Groep - ta v USA generuje 48% svých tržeb, cena jejich akcií se za posledních 5 dní zvýšila o 6,7%. Siemens AG získává 25% tržeb v regionu USA, podobně jako Philips Electronics (30%) - cena akcií Siemens AG se zvýšila za týden o 5,9%, Philips Electronics poskočil o 4%. Poslední makroekonomická data ze Spojených států dávají tomuto vývoji za pravdu - ekonomika za poslední čtvrtletí na roční bázi expandovala o 7,2%, což představuje nejrychlejší růst za posledních 20 let. Data o nezaměstnanosti v pátek ukázala, že ekonomika vytvořila 126,000 pracovních míst (skoro dvojnásobek očekávaného počtu) a míra nezaměstnanosti poklesla na 6%. Minimálně 6 sad ekonomických údajů za poslední 4 týdny indikuje, že se německá ekonomika pomalu odráží ode dna.
Z ostatních firem jistě stálo v minulém týdnu za pozornost:
- Bayer AG - druhý největší německý výrobce léků a chemikálií - posílil na týdenní bázi o 8.8% a stal se tak nejvýnosnější akcií indexu STOXX50. Firma v pátek oznámila, že uvažuje o prodeji části svých aktivit v divizi chemikálií a plastů (o tržbách v objemu USD 6.4 mld.) a chce se zaměřit na více rentabilní provozy farmacií a agrochemie.
- Telecom Italia SpA - cena akcií posílila o 7,7%. Největší italský
telekomunikační operátor vykázal ve třetím čtvrtletí zisk proti předchozí ztrátě díky přílivu nových klientů a menších odpisech.
- Credit Suisse Group - největší švýcarská banka měřeno objemem aktiv -
ztratila naopak 3,6% a byla nejhorším titulem indexu STOXX50. Banka ve
čtvrtek oznámila, že tržby za Q3/2003 poklesly o 13% díky nižším příjmům z obchodů s dluhopisy.
- Royal Ahold N.V. - cena akcií tohoto retailového řetězce se zvýšila o 11%. Firma v pátek potvrdila, že plánuje navýšit kapitál formou prodeje akcií o minimálně EUR 3 mld. ve snaze snížit svoji zadluženost.
Petr Žabža