Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar ... na rozcestí?

Dolar ... na rozcestí?

10.10.2003 12:55
Autor: 

Americká měna se na své cestě směrem dolů na chvíli zastavila, na trhu je přitom převládající názor, že včerejší více než jednoprocentní růst dolaru k euru byl jen korektivní zastávkou umožněnou dobrými makrodaty (počet žádostí o práci) a nejde tedy o změnu trendu. (Dolar včera vyšplhal až na 1,1680 USD/EUR z 1,1860 a dnes po poledni se nachází kolem 1,1780 USD za euro).

Dnešní odpoledne bude podle našeho názoru důležitým mezníkem, který poskytne významný signál o tom, kam se dolar vydá v následujících dnech. Bude totiž zveřejněn významný údaj o zahraničním obchodu Spojených států, který je v rámci deficitního běžného účtu platební bilance USA pravděpodobně primárním důvodem sestupné trajektorie, na které se dolar právě nachází. Spíše než o překvapení, půjde ale asi o jakési připomenutí situace americké ekonomiky. Další vývoj dolaru bude také spojen s úspěšností akciového trhu, tedy s tím, jaké hospodářské výsledky oznámí největší společnosti.

Dolar je na cestě dolů, evropští politici a ekonomové (krom exportních svazů) se proti růstu eura (pravděpodobně do určité úrovně - 1,20 USD/EUR?) nepostaví, a tak má evropská měna i tuto oporu. Spojené státy asi nikdy oficiálně nepřipustí, že by se vzdaly "politiky silného dolaru", nicméně je i Američanům jasné, že slabší dolar by znamenal další prorůstový impuls pro jejich zemi.

Na významu nabývá i trh s asijskými měnami. Japonský jen neustále posiluje, například dnes se dostal na nové 3leté maximum 108,30 JPY/USD. Varování japonských autorit, které verbálně brojí proti prudkému růstu domácí měny skoro každý den, zůstává již téměř bez povšimnutí. Také přímé intervence proti růstu hodnoty jenu zdá se v posledních dnech ustaly. Ekonomice se daří lépe a lépe a BoJ k tomu ještě uvolnila měnovou politiku(??)

Technickou analýzou se obvykle šířeji nezabýváme, i když její význam je pro krátkodobý až střednědobý horizont nepopiratelný. Tentokrát ale uděláme výjimku, neboť křivka vývoje eurodolaru za poslední měsíc vypadá zajímavě a poskytuje dobrou ilustraci situace eurodolaru. Zdá se, že dolar se nachází právě na dolní úrovni trendové linie, a pokud má být vývoj zachován, měl by dále oslabovat ... nebo změnit směr.

Radim Krejčí


Váš názor
 • dále oslabovat ... nebo změnit směr
  17.10.2003 10:48

  Nic ve zlém, ale to je analýza typu "nebude-li pršet, nezmoknem". (Připouštím, že předpovídat měnové kursy je zatraceně těžké.)
  • nejde o analýzu, ale o komentář
   17.10.2003 11:02

   Ano, souhlasím, máte pravdu. Komentář ale neměl ambice stát se důležitou analýzou, měl spíše upozornit na měnící se směr vývoje eurodolaru. To doufám splnil. Každopádně děkuji za názor.
   Radim Krejčí
 • OK
  15.10.2003 8:38

  Zdá se, že tentokrát jste se trefili :) Dolar fakt v posledních dnech nějak kolísá, dík za upozornění.
  JJJ
 • soucasny eurodollar
  15.10.2003 8:19

  pekny clanek
  martin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data