Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní příčinou výrazného meziročního růstu čistého zisku ČEZu je zisk z prodeje podílu v ČEPS

Hlavní příčinou výrazného meziročního růstu čistého zisku ČEZu je zisk z prodeje podílu v ČEPS

2.9.2003 13:43
Autor: 

Konsolidované pololetní výsledky ČEZ podle mezinárodních účetních standardů odrážejí novou strukturu skupiny ČEZ, která je v nich reflektována tak, že výsledky za první čtvrtletí 2003 odpovídají starému uskupení, v druhém čtvrtletí jsou konsolidovány také výsledky hospodaření 4 majoritně vlastněných regionálních distributorů (VČE, STE, ZČE a SME), zahrnuta není SČE (kterou by měl ČEZ podle nařízení antimonopolního úřadu prodat) ani minorita v PRE. Výsledky ČEPS jsou zahrnuty v prvním čtvrtletí 100 %, v druhém pouze z 34 %.

Rozdíly mezi našimi projekcemi a reportovanými výsledky byly způsobeny právě některými účetními přístupy, které ČEZ aplikoval v prezentované konsolidaci. Nicméně, díky tomu, že se celá skupina během tohoto roku poměrně rychle mění, meziroční konsolidovaná čísla jsou tento rok dle nás menšího významu.

Výrazně více vypovídající jsou jednotlivé výsledky hlavních společností v konsolidaci. Ty reflektují zlepšující se situaci v produkci elektřiny ČEZ (rostoucí podíl na domácím trhu, rostoucí exporty a ceny exportů) a meziročně se zhoršující situaci distributorů - zde tlak na prodejní ceny převyšuje redukci nákupních cen elektřiny; nastává také výraznější přerozdělení podílů na trhu v oblasti obchodu s elektřinou.

Čtvrtletní vývoj domácích prodejů, exportů a průměrného výnosu na KWh podle CAS zachycuje následující graf.


Zdroj: ČEZ, Patria Finance

Výroba elektřiny skupiny ČEZ vzrostla meziročně o 14,5 %, vývoz vzrostl o 15,6 %. Celkové konsolidované tržby dosáhly 35,7 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,9 mld. Kč, způsobený zahrnutím distributorů a nárůstem domácích prodejů i vývozů. Provozní náklady meziročně vzrostly o 47 % na 29,3 mld. Kč, projevilo se zahrnutí distributorů a vyšší odpisy (druhý blok JETE byl uveden do provozu v dubnu 2003).

Provozní zisk dosáhl 6,4 mld. Kč. Ostatní náklady a výnosy byly výrazně ovlivněny ziskem z prodeje ČEPS, hrubý zisk z prodeje dosáhl 10,8 mld. Kč.

ČEZ realizoval za letošní první pololetí čistý zisk 11,7 mld. Kč, oproti stejnému období minulého roku vzrostl o 75 %. Jak bylo řečeno výše, hlavní příčinou razantního nárůstu je zisk z prodeje ČEPS.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data