Česká měna se z úvodního kurzu 32,46 Kč/EUR příliš dlouho neradovala a ve dvou menších skocích oslabila na čerstvé více než rok a půl staré minimum vůči euru, když překonala psychologickou úroveň 32,50 Kč/EUR. Aktuálně se obchoduje na 32,57 Kč/EUR, podobný směr vývoje dnes zaznamenáváme u všech středoevropských měn. K americkému dolaru se koruna drží těsně pod 30,00 Kč/USD, v tuto chvíli na 29,96 Kč/USD.
Domácí devizový vývoj je nyní plně v režii sentimentu zahraničí, a ten je, jak vyplývá z průzkumů ČNB, daleko pesimističtější než domácí (v ročním horizontu se odhad kurzu koruny oběma stranami liší dokonce o 2 koruny!). Riziko politické nestability vyplývající z blížícího se projednávání rozpočtu a reformy v parlamentu má pro Londýn daleko větší váhu než pro tuzemské obchodníky. Koruna tak může i bez špatných fundamentů dále oslabovat. Prolomením úrovně 32,50 se jí otevřela, podle našeho názoru, cesta k pádu na 32,70 Kč/EUR. Dnes kurz české měny ale pravděpodobně ještě zůstane v pásmu 32,45 až 32,65 Kč/EUR.
Zítra zasedá bankovní rada ČNB, změnu sazeb Patria neočekává. Překvapení by ale mohlo ovlivnit kurz české měny.
Eurodolarový trh je zřejmě ve fázi konsolidace. Dolar včera neocenil růstem další dobré makroekonomické zprávy a kolem úrovně 1,0800 USD/EUR přišly silné nákupy eur. Zdá se, že jen "dobré" zprávy dolaru nyní nestačí - další růst je podmíněn "výbornými" ekonomickými zprávami a růstem kapitálových trhů. Nervozitu na trhu podtrhla včera také zvěst o infarktu Alana Greenspana. Dolar se dnes pohybuje kolem 1,0875 USD/EUR, ráno byl jeho kurz ještě podpořen nečekaným pozitivním obratem akcií na Wall street. Mizoguči z japonského ministerstva financí v noci znovu okomentoval euro - je prý v korektivní fázi, ale rapidní změny nejsou žádoucí. Zítra bude v USA zveřejněn údaj o růstu HDP za druhý kvartál.
Radim Krejčí