Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy se obávají odlivu

Spojené státy se obávají odlivu "bílých límečků"

11.8.2003 14:55
Autor: 

Pracovníci firem v kancelářských pozicích (tzv. bílé límečky) se ve Spojených státech poměrně dlouho domnívali, že jejich pozice jsou imunní vůči ekonomickým motivům, které vedou k "exportu" pracovních míst v průmyslové sféře (v posledních 30-ti letech jich byly miliony). Jejich názory se s nejvyšší pravděpodobností v krátké budoucnosti změní.

Všechny pozice, které nevyžadují přítomnost na jednom konkrétním místě resp. takové, které mohou být prováděny "dálkově" čelí riziku, že budou přeneseny do oblastí s nižšími náklady na pracovní sílu - finanční analytici, telemarketing, účetní, administrativa, IT zajištění a další. Ani místa, která vyžadují rozsáhlé zkušenosti a vysokou míru formálního vzdělání (a potažmo nabízí relativně vysoké kompenzace) nejsou v bezpečí. Firmy jako IBM nebo Procter & Gamble již začaly přesouvat tisíce pracovních pozic do zahraničí a analytici očekávají, že miliony další budou následovat (přesně v okamžiku, kdy americká ekonomika potřebuje pokles nezaměstnanosti jako sůl). Podle firmy Forrester Research v příštích 15 letech odejde ze Spojených států cca 3.3 milionu kancelářských pozic, představujících USD 136 mld. ve vyplacených mzdách. To je zhruba 34násobný růst proti roku 2000, kdy se jednalo o USD 4 mld. Jenom firmy ze sektoru finančních služeb v dalších 5 letech odvedou 500,000 míst mimo Spojené státy, Deloitte Consulting plánuje v budoucnu převést více jak 2 mil. pracovníků do lokalit jako je Indie.

Zaměstnavatelé argumentují, že přenos některých pracovních pozic do oblastí s nižšími mzdovými náklady je činí podstatně kompetitivnější, nemluvě o tom, že tyto pozice nejsou pro mnoho Američanů zajímavé (např. již zmiňovaný telemarketing). Odborové organizace na druhé straně oponují, že tento trend je něco víc než jenom cesta ke snížení nákladů - povede podle jejich názoru k dalšímu zhoršování situace na trhu práce ve Spojených státech, pozdrží oživení ekonomiky a vytvoří dlouhodobý pocit nestability a nejistoty mezi "bílými límečky". Jsou jejich stesky a nářky oprávněné? Z pohledu následujících bodů asi ano :

* Platy a bonusy - americké firmy jsou si jisté, že budou schopny získat minimálně stejně kvalifikovanou a zkušenou pracovní sílu v zahraničí, v mnoha případech za zlomek ceny placené na trhu v USA. To je může vést ke snižování platů a bonusů na americké půdě. Již nyní je tato snaha patrná, hnaná především dramatickým růstem nákladů na zdravotní péči placenou zaměstnavateli.

* Ztráta pracovních míst na území Spojených států - evidentně platný argument. Zatímco nyní je počet pracovních míst přesouvaných do zahraničí poměrně malý, jeho ekonomická výhodnost je natolik nezpochybnitelná, že jakákoliv direktivní snaha tento trend zastavit je předem odsouzena k zániku. Mnoho firem je nyní schopno pracovat v podstatě non-stop díky přenosu aktivti mezi jednotlivými centry po světě. Výrobce průmyslového software Oracle má v Indii dvě vývojová centra a plánuje tam ke konci roku převést 4,000 pracovníků a je firma funguje v podstatě nepřetržitě.

Z pohledu odborů znamená tento trend strašáka, z pohledu samotných firem jde o jednu z mnoha cest, jak ekonomicky "přežít". Kdo nakonec vyhraje je jenom otázkou času - moje sázka je na firmy. O peníze se jedná vždy až v první řadě.

Petr Žabža


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Hmm,
  12.8.2003 13:45

  mělo by to logiku, jde o to jak zareaguje vláda a odliv omezí. A taky je tu pořád strašák terorismu, mimo vlastní uzemí mnohem větší a to je nebo může být klín jako hrom.
  frnda
 • ?????
  12.8.2003 12:09

  Vynikajici clanek. Nemam tuseni, z ceho se da usuzovat na omezenost autora. Proc tam nepisete argumenty?
 • Technokrat
  12.8.2003 9:42

  Pane Žabžo, Vy jste ale omezený člověk...takovým lidem jako jste Vy se říká technokraté...věřím ale, že až získáte nějaké životní zkušenosti, budou Vaše obzory širší...
  Vítek
  • Nechapu ...
   12.8.2003 10:07

   Vubec nechapu, co jste tim chtel rict a proc tak usuzujete ... To bude asi tim, ze naopak vy sam jste dost omezeny.
   Olda
  • Technokrate
   12.8.2003 10:03

   Teda stydím se za to že se jmenuješ jako já Vítku!
   Vít
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)