Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo a Rakousko nařčeny z diskriminace zahraničních investičních fondů

Německo a Rakousko nařčeny z diskriminace zahraničních investičních fondů

25.7.2003 10:45
Autor: 

Evropská Komise přijala rozhodnutí zaslat Německu a Rakousku tzv. odůvodněná stanoviska (reasoned opinions) ve věci diskriminačního daňového režimu uplatňovaného na zahraniční investiční fondy. Zaslání stanoviska představuje druhé stadium oficiální procedury (tzv. infringement proceedings), v rámci které Komise zkoumá možné porušení práva EU jednotlivými členskými státy.

Důvodem pro tuto akci Komise je v případě Spolkové republiky Německo rozlišování mezi investičními fondy na základě jejich vnitřní struktury a používaných účetních metod, což ve svém důsledku vede k rozdílným výsledkům ve zdaňování fondů, zejména k disproporcionálnímu daňovému zatížení zahraničních investičních fondů. Tuto skutečnost Komise považuje za odporující článkům 49 a 56 Smlouvy o Evropských společenstvích, které upravují volný pohyb služeb a kapitálu.

Německo před zahájením této vyšetřovací procedury ze strany Evropské Komise nezachránilo ani předchozí ujištění, že připraví takové změny ve své legislativě, které tuto diskriminaci odstraní s účinností od ledna 2004. Komise v této souvislosti pouze konstatovala, že zatím v této souvislosti nebyly vypracovány žádné návrhy.

Rakousko si pozornost Komise pro změnu vysloužilo tím, že v jeho daňové legislativě existující možnost uplatnění daňové úlevy na příjmy z investic v investičních fondech není aplikovatelná na příjmy ze zahraničních investičních fondů. Zde Komisi k zahájení šetření stačila dokonce skutečnost, že již existující návrhy na příslušné legislativní změny tuto diskriminaci odstraňující ještě nebyly schváleny.

Z výše uvedených případů je patrná tendence Evropské Komise vyhledávat a postihovat veškeré případy existujících či pouze potenciálních porušení základních principů práva Evropské unie, mezi které patří i volný pohyb služeb a volný pohyb kapitálu. Nepochybně bude zajímavé sledovat, jak se aktivity Komise v této oblasti projeví po vstupu České republiky do EU v květnu 2004 – zejména s ohledem na to, že nová legislativa harmonizující oblast kapitálového trhu s právem EU je zatím pouze ve stádiu rezortních návrhů, a příslušná legislativa daňová na ni následně bude muset adekvátním způsobem reagovat.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data