Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alan Greenspan podruhé ... je možné regulovat trh s deriváty?

Alan Greenspan podruhé ... je možné regulovat trh s deriváty?

17.7.2003 15:03
Autor: 

Včera večer předstoupil Alan Greenspan před zástupce amerického Senátu v druhém kole jeho pololetního projevu o stavu americké ekonomiky a výhledu měnové politiky. Všichni pozorovatelé se dnes shodují, že tón a průběh celého večera byl mnohem méně emotivní a mnohem více věcný, než tomu bylo v úterý před zástupci Kongresu (nabízí se otázka, jak by podobné "testimony" probíhalo v našem Parlamentu a Senátu, ale někdy je lepší si takové věci nedomýšlet). Obecná úroveň ekonomických znalostí amerických senátorů je pravděpodobně lepší než u zástupců Kongresu, přítomnost bývalého předsedy investiční banky Goldman Sachs Jona Corzina jistě pomohla. Mezi úvahami o výši, resp. níži úrokových sazeb a hrozbách rostoucího rozpočtového deficitu poněkud zapadla otázka jednoho ze senátorů, který požádal Alana Greenspana o jeho názor na deriváty obecně, specificky se však dotazoval na otázku jejich regulace. resp. ne-regulace.

Pohled A. Greenspana na deriváty, především tzv. OTC deriváty, je obecně známý. Jeho názor na regulaci tohoto segmentu finančních trhů také - nejenom on, ale celý FED se poměrně urputně brání myšlence zavedení alespoň nějaké formy regulace a dohledu nad oblastí, která potenciálně hrozí velkým "průšvihem". S blazeovaností sobě vlastní poučil senátory, že navzdory několika kolosálním korporátním kolapsům (kde deriváty nepochybně do jisté míry hrály svou roli), nepadla žádná z velkých finančních institucí a bankovní sektor tuto krizi přežil s jen několika málo šrámy. Mnoho otázek však zůstalo nezodpovězeno:

* Když banky přežily zmíněné kolapsy, kam se riziko s deriváty spojené podělo?

Je s podivem, že na tuto otázku Alan Greenspan dost dobře odpovědět nedokázal. Ne proto, že by odpověď neznal, ale hlavně proto, že by tato odpověď mohla investory dost poděsit. Riziko, k jejichž zajištění se deriváty používají, totiž v převážné míře skončilo u subjektů, které jej nedokáží ani správně ocenit ani efektivně přesunout - pojišťoven, penzijních fondů a municipalit. Banky přežily zemětřesení posledních 3 let právě proto, že riziko spojené s úvěry firmám jako Worldcom, Enron nebo Global Crossing formou tzv. "credit default" swapů přesunuly na jiné subjekty. "Credit default" swap je v podstatě pojistka, kterou si banky od nic netušících subjektů kupují - ti jako prodávající obdrží cenu tohoto swapu (prémii), a pokud se nic nestane a dlužník splácí, pojišťovna nebo penzijní fond mají zisk. Pokud však dojde k bankrotu dlužníka, nebohá pojišťovna se rázem stává věřitelem bankrotující firmy. American Express by mohla vyprávět.

* Opravdu jsou deriváty používány jenom k zajištění ?

Ekonomická teorie velí, že primárním důvodem k použití derivátů je zajištění proti riziku spojenému s negativním vývojem ceny předmětného aktiva. Další důvody jsou nasnadě - spekulace a arbitráž. Jeden důvod zde však chybí - ne proto, že by se o něm nevědělo - ale proto, že se to nahlas nesmí říkat. Deriváty byly především ve druhé polovině devadesátých let masivně používány k obcházení regulace a investičních limitů. Notoricky známé jsou případy kalifornského Orange County, které vyhlásilo bankrot poté, co jeho "Treasurer" Robert Citron spekuloval na to, že americké sazby zůstanou na počátku 90. let nízko (hovoříme o letech 1993-1994). Pokud je hlavním ekonomickým motivem pro užití derivátů snaha obejít regulatorní předpisy (i když ve snaze vydělat podílníkům, pojištěncům, obyvatelům více peněz - cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly), něco je někde fundamentálně špatně.

Ve světle toho, co bylo v předchozích dvou odstavcích řečeno, je možno konstatovat - segment OTC (over-the-counter) derivátů půjde i při vynaložení všech sil regulovat jen velmi nesnadno. Je smutným faktem, že regulátoři kapitálových trhů jsou co do sofistikovanosti a vynalézavosti několik desítek let pozadu za investičními bankami. Jak praví osvědčené pravidlo na Wall Stret, největší talent konverguje do investičních bank, druzí nejlepší jsou ve fondech, ratingové agentury proberou zbytek a regulátoři ... darmo mluvit. Jakmile regulátor předstoupí s návrhem zákona nebo vyhlášky, snažící se upravit oblast derivátů, investiční banky už mají v ruce instrument který je schopen tuto vyhlášku obejít.

Snaha direktivně a taxativně regulovat trh s OTC deriváty je proto odsouzena k zániku - v tom jediném se s Alanem Greenspanem dá souhlasit.

Petr Žabža


Váš názor
 • Nemusime chodit daleko
  17.7.2003 17:34

  Mohl jste pridat par citaci z knizky od prof. Jilka o derivatech jak se navazi do KB . Vzhledem k tomu, ze konstrukce derivatu muze byt napr. na par strankach smlouvy napsana tak, ze nikdo z toho nepochopi o co jde, tak si myslim, ze to (jakykoliv deriv/termin obchod) nejde ani zakazat. Pozn. - Parlament CR ma dve komory - Poslaneckou a Senatni tzn. kdyz napr. Parlament odsouhlasi zakon tak ho uz nebude odsouhlasovat jeste zase Senat. (Kdyz se napijem perlive mineralky tak potom taky neinhalujem jeste oxid uhlic., abychom to meli s bublinkami, ze:-) )
  lada
 • .
  17.7.2003 16:51

  Velice zajimavy a poucny clanek, jako je koneckoncu u tohoto autora zvykem. OTC trades s derivaty se regulovat nedaji a pokud se o to regulator trhu pokusi, vzdycky se najde zpusob jak to obejit. Asi jedina moznost by byla je zakazat (pokud to vubec jde), ale to by zase prineslo vic skody nez uzitku.
  Filipos
 • nic netusici pojistovny?
  17.7.2003 15:32

  Vyborne - velmi zajimavy clanek. Nicmene mam trosku pochybnosti, zda-li lze pojistovny a penzijni fondy zaradit do kategorie 'nic netusicich subjektu kupujicich 'credit default' svapy'.
  • Pojšťovny
   17.7.2003 15:38

   To byla samozřejmě trochu nadsázka - jde spíš o to ilustrovat, jak a kam banky "překládají" riziko. Mnoho pojišťoven a fondů je na minimálně stejné úrovni jako banky - a naopak. Situace popsaná v článku se navíc váže zejména k praxi konce 90-tých let, nyní se investoři velmi pravděpodobně poučili. U municipalit bych o tom nicméně stále přesvědčen nebyl.
   Petr Žabža
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data