Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl dočasně zbrzdily kalendářní variace

Průmysl dočasně zbrzdily kalendářní variace

10.7.2003 9:15
Autor: 

Komentář doplněn
Průmyslová výroba se v květnu meziročně zvýšila o 3,2% po dubnovém růstu o 5,6%. Zpomalení tempa růstu částečně spočívá v kalendářních variacích - letošní květen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku (v letošním a loňském dubnu byl počet pracovních dní stejný). Za červen můžeme díky opačnému vlivu kalendářních variací očekávat zhruba sedmiprocentní zvýšení průmyslové produkce.

Růst celkové produkce v průmyslu opět podpořili zejména výrobci elektřiny, plastů a pneumatik, přívěsů, návěsů a součástek do automobilů. Výroba elektřiny a výroba dopravních prostředků přispěly k celkovému růstu průmyslové produkce po jednom procentním bodu, gumárenský a plastikářský průmysl sedmi desetinami procentního bodu. Půl procentního bodu přidal papírenský a polygrafický průmysl, jehož meziroční růst podruhé v řadě překročil desetiprocentní hranici. Naopak v letošním roce pohasla hvězda českého průmyslu předchozích let - výroba elektrických a optických přístrojů. Zde se plně projevuje nepříznivý vývoj poptávky v zahraničí. Nizozemsko-korejský výrobce obrazovek LG.Philips Displays letos kvůli odbytovým potížím již třikrát omezil výrobu. Hranický podnik v polovině května na dva týdny zastavil provoz všech tří výrobních linek. Podobná situace nastala i v dubnu, kdy se na 14 dní zastavil provoz dvou ze tří výrobních linek. V červnu přišla další osmidenní odstávka. Díky květnovému zastavení výroby se celková produkce v celém odvětví meziročně snížila o 2,1%. Výpadek předchozích výrazných příspěvků tohoto odvětví k celkové průmyslové produkci naštěstí nahrazuje zlepšená situace v produkci elektřiny a ve výrobě dopravních prostředků.

Průměrná měsíční mzda v průmyslu meziročně vzrostla o 4,9% na 16 753 Kč. Vzhledem k nulové inflaci (ve spotřebitelských cenách) byl stejný přírůstek i u reálné mzdy. Meziroční pokles počtu zaměstnanců se prohloubil z dubnových 3,1% na 3,3%. V průmyslu nyní pracuje o 38,5 tis. méně zaměstnanců než před rokem. Propouštění v průmyslu, na němž se podílí negativní cyklické i strukturální faktory, je hlavním zdrojem současného vzestupu nezaměstnanosti v českém hospodářství. Díky poklesu počtu zaměstnanců dosahuje průmysl poměrně výrazných přírůstku produktivity práce. V květnu se produktivita meziročně zvýšila o 5,6% a za první pět měsíců činí meziroční zvýšení produktivity práce 8,6%. Díky příznivé relaci ve vývoji mezd a produktivity práce již třičtvrtě roku klesají jednotkové mzdové náklady, což částečně pomáhá vysvětlit schopnost průmyslu jako celku odolávat nepříznivým vnějším podmínkám. V letošním roce očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 5,3%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC