Vláda by na dnešním jednání měla projednat mj. změny v dani z příjmů podle návrhu ministerstva financí (viz níže)
Navrhovaná úprava implementuje Směrnice Evropské unie (Směrnice o společném systému zdanění při fúzích, rozdělení, převodech majetku a výměnách podílu a Směrnice o společném zdanění mateřských a dceřiných společností) a zohledňuje přijatou koncepci reformy veřejných rozpočtů.
Návrh zapracovává reformou navržené:
* snížení sazby daně z příjmů právnických osob o tři procentní body z 31 % na 28 %. Dále MF předkládá doplnění návrhu na další dohodnuté snižování sazby DPPO až na úroveň 24 %;
* zvýšení nezdanitelné částky základu daně na dítě o 2 040 Kč (ze současných 23 520 Kč na částku 25 560 Kč);
* minimální základ daně z příjmu fyzických osob – minimální daň ve výši 50 % průměrné mzdy vyhlášené ČSÚ za rok předcházející příslušnému zdaňovacímu období. Do konce zdaňovacího období zveřejní MF tento údaj ve Finančním zpravodaji;
* limitování vstupní ceny pro daňové odpisy a nájemného u finančního leasingu u osobních automobilů – 900 tisíc Kč;
* zkrácení doby pro uplatnění odpočtu daňové ztráty.
Mezi další změny patří například zdanění promlčených závazků od jejichž splatnosti uběhla lhůta 48 měsíců a prodloužení doby odpisování u administrativních budov ze 30 na 50 let. Dále je v novele upravena daňová evidence příjmů a výdajů, která by měla od příštího roku nahradit jednoduché účetnictví (návrh nového zákona o účetnictví již ministerstvo financí vládě předložilo). V zájmu nezbytné provázanosti s navazujícími právními úpravami jsou součástí návrhu také přímé novely zákona o státní sociální podpoře, životním minimu, investičních společnostech, dani z přidané hodnoty a zákona o správě daní a poplatků.
Celkový dopad na státní rozpočet pro příští rok se odhaduje 4,3 –4,5 mld. Kč, o které se sníží inkaso daně z příjmů do státního rozpočtu a 1,3 mld. Kč, o které se sníží inkaso daně z příjmů do veřejných rozpočtů (obce, kraje).
(zdroj: MF)