Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví: po dvou měsících poklesu dva měsíce růstu

Stavebnictví: po dvou měsících poklesu dva měsíce růstu

10.6.2003 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v dubnu meziročně zvýšila o 3,3% po růstu o 2,6% v březnu. V lednu a únoru byly meziroční změny záporné. Počet zaměstnanců ve stavebnictví se za posledních 12 měsíců zvýšil o 0,7% a produktivita práce vzrostla o 2,4%. Průměrná mzda se ovšem zvýšila o 6,0%, reálně o 6,1%.

V rámci stavebního sektoru je ovšem situace značně diferencovaná. Zatímco objem stavebních prácí na opravách a údržbě meziročně reálně vzrostl o 22,5%, nová výstavba, modernizace a rekonstrukce si připsaly pouze jednoprocentní přírůstek. Značně rozdílné údaje přináší také rozlišení na pozemní a inženýrské stavitelství. První sektor zaznamenal pokles stavebních prací o 0,8%, druhá oblast naopak růst produkce o 10,3%. Průnikem uvedených informací je zvýšení oprav inženýrských staveb. Z části se patrně jedná o následek loňských záplav, resp. odstraňování škod jimi způsobených.

Stavební sektor odráží současný stav domácí ekonomiky. V roce 2001 těžily stavební firmy jak z velkých developerských projektů v oblasti pozemního stavitelství, tak zakázek na výstavbu dopravní infrastruktury. Díky tomu rostl rychleji objem stavebních prací na nové výstavbě a rekonstrukcích než na opravách a údržbě stavebních objektů. Loni se naopak objem stavebních prácí na nové výstavbě v pozemním stavitelství snížil a ve stejném trendu pokračuje i v současnosti. Tento vývoj můžeme připsat na vrub poklesu investiční aktivity domácích i zahraničních investorů, jak dokumentují údaje o přímých zahraničních investicích a hrubé tvorbě fixního kapitálu. Významným zdrojem růstu stavebních prací v předchozích let bylo také budování sítě velkých obchodních center. Český trh je ovšem již do značné míry rozdělen a obsazen, takže zakázek na nové hypermarkety a hobbymarkety ubývá a bude ubývat.

Tentokrát ČSÚ bohužel nepřinesl informace o vývoji stavebních prací provedených v zahraničí, kde v předchozích měsících došlo k prudkému poklesu, což částečně vysvětlovalo nepříznivé celkové stavební statistiky.

Již rok a půl trvajícím nešvarem stavebního sektoru je výrazný předstih tempa růstu mezd před zvyšováním produktivity práce. Duben sice přinesl mírné snížení této disproporce, jednotkové mzdové náklady se přesto meziročně zvýšily o 3,5%.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 2,0%, přičemž je možné, že květnové údaje mohou díky nižšímu počtu pracovních dní přinést opět pokles stavební výroby.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba