komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji se v březnu meziročně reálně zvýšily o pouhé 1,0% po revidovaném únorovém přírůstku o 4,0%. Zpomalení maloobchodních tržeb lze přičíst na vrub zejména skutečnosti, že zatímco loňské březnové tržby podpořily Velikonoce, letos se tytéž pohyblivé svátky slavily až v dubnu.
Absence Velikonoc, které v posledních letech začínají obchodníci využívat k lákaní zákazníků podobně jako jiné více či méně tradiční svátky, zasáhla především prodejny potravin. Jejich tržby se ve srovnání se stejným měsícem loňského roku snížily o 6,4%. Protože potraviny bývají významnou součástí nákupů v hypermarketech, klesly také tržby obchodů, které ČSÚ označuje za prodejny smíšeného zboží. Nákup nepotravinářského spotřebního zboží závisí na Velikonocích daleko méně. Totéž platí i o prodeji automobilů a pohonných hmot. Tržby z prodeje motorových vozidel se meziročně zvýšily o 7,3%, za pohonné hmoty se reálně utržilo o 5,7% více. Březnová data jsou ukázkou nízké cenové elasticity (citlivosti) poptávky po pohonných hmotách. V tomto měsíci totiž ceny pohonných hmot dosáhly za posledních 17 měsíců, s poptávkou to ovšem příliš nepohnulo.
Po dnešní statistické zprávě máme kompletní data za 1. čtvrtletí, a to nejen z maloobchodního prodeje, ale z celého sektoru služeb. Maloobchodní tržby se ve srovnání s předchozím kvartálem zvýšily o 1,1% a meziroční přírůstek dosáhl 2,9%. Ve srovnání s posledním čtvrtletím došlo k mírnému zlepšení. Klíčovými faktory rostoucí spotřebitelské poptávky jsou růst disponibilního důchodu domácností, související se zhruba pětiprocentním zvýšením reálných mezd, pokles spotřebitelských cen a nízké úrokové sazby. S výjimkou hotelů a restaurací hlásí reálné zvýšení tržeb také ostatní odvětví služeb. Tržby v dopravě se mezikvartálně zvýšily o 3,2% (meziročně o 3,4%), ve spojích o 6,9% (2,3%), ve službách osobního charakteru o 1,1% (1,9%). Co se týče dopravy, je návrat k rostoucí trajektorii nečekaně příznivým výsledkem, vezmeme-li v potaz výpadky v letecké dopravě v důsledku války v Iráku. V březnu se tržby v letecké dopravě meziročně snížily o 22,1%. Problémy neopouští také hotely, penziony a restaurace. Nejdříve je postihl pokles tržeb v důsledku loňských srpnových záplav. Letos je zasáhl pokles turistického ruchu v důsledku iráckého konfliktu. Další hrozbou je negativní vliv obav ze syndromu akutního respiračního selhání. Ve střední Evropě je ovšem naštěstí prozatím klid.
Přes „velikonoční“ březnový výpadek v maloobchodních tržbách jsou dnešní údaje ze sektoru služeb příznivé a naznačují, jaká by mohla být struktura výdajů na hrubý domácí produkt. Spotřební výdaje domácností si patrně udržely dominantní vliv na růst HDP. Bohužel ze zahraničního obchodu a platební bilance přichází méně příznivé zprávy.
Za celý letošní rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 3,3%.
David Marek