Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

CME: soudy v ČR nekončí … stále nám dluží CET 21 a Železný

15.5.2003 12:20
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy CME
Praha/Hamilton (Bermudy) 15. května 2003 – Společnost Central European Media Enterprises Ltd. (CME) oznámila, že švédský odvolací soud potvrdil arbitrážní výrok Mezinárodního arbitrážního tribunálu v kauze CME vs. Česká republika a neposkytl ČR možnost dalšího odvolání. Navíc musí Česká republika uhradit náklady odvolacího řízení před švédským soudem ve výši 4,2 milionu USD. Celá částka 354 943 542 USD včetně úroků byla podle dohody obou stran převedena Českou republikou 4. dubna 2003 na vázaný účet. Tato částka včetně bankovních úroků bude tedy vyplacena ve prospěch společnosti CME nejpozději 19. května 2003. Úrokový výnos vázaného účtu je proměnný a pohybuje se kolem 1,2 % p.a.

„Kvůli neustálým průtahům soudních řízení se dosud CME ani ČNTS nepodařilo dosáhnout v České republice spravedlnosti. I přesto se však ČNTS bude i nadále domáhat spravedlnosti u českých soudů nejen kvůli částkám, které jí dluží CET 21 a Vladimír Železný, ale zejména v otázce platnosti ujednání o exkluzivitě mezi ČNTS a CET 21 podle servisní smlouvy,“ prohlásil Fred Klinkhammer, místopředseda představenstva a výkonný ředitel CME. Podle něj napomáhají soudní průtahy jen společnosti CET 21 a jejím majitelům k poškozování zájmů CME i občanů České republiky. „Pokud by české orgány zasáhly včas, pak by částka, o kterou dnes Česká republika přišla, byla podstatně nižší, jak ku prospěchu občanů ČR, tak akcionářů CME,“ dodal.

Nyní se tedy může vedení CME plně věnovat rozvoji skupiny televizních stanic a jejímu selektivnímu rozšiřování. Společnost bude brzy zcela oddlužena a navíc se zbaví zátěže právních a jiných nákladů souvisejících s arbitráží s ČR. Podle všech předpokladů by tak CME měla být v letošním roce zisková. Podle Klinkhammera bude CME jako přední skupina televizních stanic na středoevropském trhu navíc disponovat vysokou úvěrovou kredibilitou.

Podle konečného arbitrážního rozhodnutí ve sporu s Českou republikou z 14. března 2003 měla CME obdržet částku 269 814 000 USD a úrok ve výši 10 % p.a. od 23. února 2000 až do úplného zaplacení. Dále bylo CME přiznáno 1 007 749,81 USD na úhradu nákladů částečného arbitrážního výroku z 13. září 2001 a úrok ve výši 10 % p.a. od 14. 9. 2001 z částky nákladů až do úplného zaplacení. CME a ČR 30. března 2003 oznámily dohodu, podle které ČR složila příslušnou částku na vázaný účet výměnou za to, že se CME zdrží vynucení tohoto nálezu až do rozhodnutí švédského soudu a že se spokojí s úrokem ve výši 1,2 % p.a. namísto dosavadních 10 %. Deponovaná částka 354 943 542 USD tedy představuje celkovou výši arbitrážního nálezu včetně 10% úroku až do 4. dubna 2003, kdy ČR převedla peníze na vázaný účet.

Central European Media Enterprises Ltd. je televizní společnost, která vlastní přední televizní stanice ve čtyřech zemích s celkovým počtem přibližně 70 milionů diváků. CME provozuje televizní stanice v Rumunsku (PRO TV, Acasa), Slovinsku (POP TV, Kanal A), Slovensku (Markiza TV) a na Ukrajině ( Studio 1+1). Společnost CME je obchodována v USA na trhu NASDAQ pod symbolem "CETV".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data