Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Česká rafinérská po období kriticky nízké ziskovosti opět nabývá z hlediska zisku v Unipetrolu na významu

7.5.2003 14:08
Autor: 

Tento článek je dalším ze série zaměřující se na QI výsledky hospodaření dceřiných společností Unipetrolu, tentokrát se budeme věnovat České rafinérské.
První graf znázorňuje čtvrtletní vývoj tržeb, zisku a marží, druhý porovnává vývoj přidané hodnoty a rafinérských marží (převedených do CZK/t).


Zdroj: Česká rafinérská, Patria Finance

V Q1 2003 dosáhly tržby České rafinérské 12,5 mld. Kč, zatímco ve stejném období v roce 2002 to bylo 9,3 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 34 %. Tržby pozitivně ovlivnily jednak vyšší ceny rafinérských výrobků (rafinérské marže v Q1 byly výrazně příznivější než na začátku loňského roku, kdy byly na nejnižší úrovni za posledních 10 let) a vyšší objemové prodeje - Čraf za první 3 měsíce 2003 prodala téměř jeden milion tun finálních výrobků, což je meziroční nárůst o 1,2%. V porovnání s loňským rokem vzrostly dodávky automobilových benzínů a kapalných plynů na domácí trh a dodávky motorové nafty na export. Zvýšily se i dodávky topného oleje. Na druhé straně se částečně snížil export autobenzínů a kapalné nafty a dodávky motorové nafty na domácí trh.

Relativně silná závislost mezi vývojem ziskovosti společnosti na úrovni přidané hodnoty (a dále) a vývojem rafinérských marží je patrná z druhého grafu. V grafech je také žlutou linkou zdůrazněno, že jak marže, tak velikost přidané hodnoty, se v QI pohybovala na úrovni nejvyšší od QII 2001 (po kterém následoval prudký propad až do QI 2002). Připomeňme, že vývoj této marže je určen mnoha faktory a je velmi těžce predikovatelný. Její velikost je totiž dána cenou ropy a cenou koše rafinérských produktů – tedy zejména benzínů a nafty. Jde tedy o ceny komodit, která jsou určeny současným stavem/výhledem jejich nabídky a současným stavem/výhledem poptávky po nich.
Klíčovou roli tak hrají např.

- rozhodnutí OPEC, včetně disciplíny jeho členů,
- strategie Ruska (včetně struktury tamního těžařského odvětví – viz nedávná fůze dnou významných hráčů) a jeho technické možnosti produkce a exportu,
- nečekané přerušení těžby (např. Nigérie, či v nedávné době Venezuela), nebo možnost jejího výrazného přerušení,
- využití rafinérských kapacit a možné investice/desinvestice do těchto kapacit (tento faktor značně působí na fluktuace marží, kdy při jejich dlouhodobějšímu poklesu postupně dochází k uzavírání kapacit, což redukuje nabídku a dochází k oživení cen a marží),
- průběh teplot zejména v zimních obdobích, vývoj světové ekonomiky, výhled na rychlost zvýšení exportu ropy z Iráku a ost.

Významnou roli také hraje kurz koruny vůči dolaru - silná koruna působí negativně na rafinérské marže, které jsou denominované v dolarech, ale zlevňuje nákup ropy (proto je marže v grafu přepočítána na domácí měnu)

Co se týče zisku, EBITDA dosáhl za Q1 2003 1,238 mld Kč, ve stejném období minulého roku společnost zaznamenala ztrátu 395 mil. Kč. EBITDA marže se z –4,36 % v Q1 2002 zvýšila na 9,57 % v Q1 2003. Zisk na úrovni přidané hodnoty se zvýšil z –176 mil. Kč v Q1 2002 na 1,407 mld. Kč v Q1 2003. Marže přidané hodnoty byla v prvním čtvrtletí 2002 ve výši –1,95 %, v letošním roce vzrostla až na 10,88 %.

K zlepšení výsledků mimo výše uvedeného přispěl i tzv. pozitivní efekt zásob, kdy mezi nákupem ropy a jejím zpracováním vzrostly jak ceny ropy, tak ropných produktů. To znamená, že stávající zásoby společnosti (tj. jak vstupních surovin, tak jejích produktů) se přecení na nové, v tomto případě vyšší hodnoty.

Celkově dosáhla společnost zisku před zdaněním 878 mil. Kč, zatímco v Q1 2002 to byla ztráta ve výši 677 mil. Kč.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

První článek ze série zaměřující se na QI výsledky hospodaření dceřiných společností Unipetrolu s názvem "V prvním čtvrtletí Benzina doplatila na růst cen ropy a rafinérských marží" naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data