Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V prvním čtvrtletí Benzina doplatila na růst cen ropy a rafinérských marží

V prvním čtvrtletí Benzina doplatila na růst cen ropy a rafinérských marží

06.05.2003 12:25
Autor: 

Minulý týden zveřejnily své hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2003 dceřiné společnosti Unipetrolu, mezi nimi i Benzina, na jejíž tržby a ziskovost se v tomto článku zaměříme.

První graf zachycuje vývoj tržeb, EBITDA a přidané hodnoty v jednotlivých čtvrtletích 2001– 2003, druhý porovnává vývoj přidané hodnoty a průměrné prodejní ceny pohonných hmot.


Zdroj: Patria Finance, Benzina

V Q1 2003 dosáhla Benzina tržeb ve výši 3 255 mil. Kč, což je o 496 mil. Kč více než ve stejném období v roce 2002. Výši tržeb ovlivňují prodejní ceny pohonných hmot konečným spotřebitelům (očištěné o DPH a spotřební daň) a objemové prodeje. Jak ukazuje druhý graf, došlo v prvním čtvrtletí 2003 k nárůstu průměrné prodejní ceny pohonných hmot na 24,10 Kč, v porovnání s předchozím čtvrtletím, kdy dosahovala 23,4 Kč, a oproti stejnému období minulého roku vzrostla o 1,80 Kč. K růstu tržeb přispěl zejména vyšší podíl velkoobchodních dodávek v porovnání s minulým rokem, objem prodaných pohonných hmot na čerpacích stanicích se oproti minulému roku téměř nezměnil.

Naopak co se týče zisku, byly výsledky letošního prvního čtvrtletí horší než za stejné období minulého roku. Zisk je dán marží (kterou vedle prodejních cen, které vzrostly, ovlivňují ceny vstupů) a prodaným objemem. Co se týče marží, ty jsou dány výstupními cenami (viz výše) a cenami vstupů - Benzina nakupuje rafinérské produkty, jejichž ceny jsou dány cenami ropy a rafinérskou marží, obě přitom v QI 2003 výrazně rostly (detailnější pohled na Českou rafinérskou a její výsledky v prvním čtvrtletí přineseme v následujících dnech). Růst prodejních cen pohonných hmot tak nestačil kompenzovat nárůst cen vstupů, což vedlo k poklesu marže Benziny v Q1. Absolutní objem zisku tak poklesl i přes nárůst prodaných objemů.

V Q1 2003 byl zisk před úroky, zdaněním a odpisy ve výši 115,8 mil. Kč, oproti stejnému období minulého roku poklesl o zhruba 80 mil. Kč. EBITDA marže dosáhla v Q1 2003 3,52 %, zatímco v Q1 2002 byla na úrovni 7,75 %.

Zisk na úrovni přidané hodnoty dosáhl 136 mil. Kč ve srovnání s 179 mil. Kč v Q1 2002. Marže přidané hodnoty poklesla oproti Q1 2002 o 2,75 % na 4,15 %.

Celkově Benzina své hospodaření za první čtvrtletí 2003 skončila se ztrátou 115,3 mil. Kč, přičemž v minulém roce ve stejném období byla ztráta 27,5 mil. Kč.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data