Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

29.4.2003 11:55
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje z výběrového šetření pracovních sil v 1. čtvrtletí letošního roku. Podle průzkumu ČSÚ pracovalo v české ekonomice v 1. čtvrtletí 4 718,6 tis. osob, což je o 32,4 tis. osob více než před rokem. Zatímco počet zaměstnanců se snížil o 42,3 tis., počet živnostníků bez zaměstnanců vzrostl o 55,4 tis. a řady podnikatelů se zaměstnanci se rozšířily o 22,5 tis. osob. Počet nezaměstnaných se snížil o 2,1 tis. na 389,9 tis. osob. Míra nezaměstnanosti spočtená na základě těchto dat a odpovídající metodologii Mezinárodní organizace práce (ILO) klesla na 7,6% ze 7,7% v 1. čtvrtletí loňského roku. Nutno upozornit, že údaje za loňský rok byly přepočítány na základě definitivních výsledků sčítání lidu z roku 2001.

Co nám uvedená data říkají? Celkový počet osob přinášejících si domů nějakou peněžní kompenzaci za svou práci roste. To částečně vysvětluje, proč i přes negativní informace o trhu práce poskytované každý měsíc Ministerstvem práce a sociálních věcí stále rostou tržby maloobchodních prodejců a ukazatele spotřeby domácností. Nezaměstnanost v české ekonomice je problém, nicméně pro některé makroekonomické úvahy je vhodné vzít v potaz raději vývoj zaměstnanosti, který nemusí být přesným zrcadlem změn v nezaměstnanosti.

Mnohé jistě zarazí rozdíl v míře nezaměstnanosti spočítané podle dat z výběrového šetření pracovních sil a míře registrované nezaměstnanosti, kterou se dozvídáme z Ministerstva práce a sociálních věcí. Rozdíl není jen v úrovni míry nezaměstnanosti, ale také v jejím vývoji. Zatímco jedna klesá, druhá stoupá. Míra obecné nezaměstnanosti (podle metodologie ILO) byla v 1 čtvrtletí o 2,5 procentního bodu nižší než míra registrované nezaměstnanosti. Vysvětlením je odlišná definice nezaměstnaného v dotazníku ČSÚ a na úřadech práce. Pro ČSÚ je nezaměstnaný ten, kdo po celé sledované období (tj. tři měsíce) hledal práci a neodpracoval za mzdu či jinou odměnu ani jednu hodinu. Je zřejmé, že míra nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil nepokrývá krátkodobou frikční nezaměstnanost (do tří měsíců). Částečně způsobuje rozdíl mezi oběma mírami nezaměstnanosti také nelegální pracovní činnost nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce spojené se zneužíváním dávek v nezaměstnanosti.

Důležitou informací je přeskupení zaměstnanosti ze skupiny zaměstnanců mezi podnikatele bez zaměstnanců, což lze vysvětlit dvěma faktory: rostoucí oblibou zaměstnávání zaměstnanců nepřímo prostřednictvím jiných kontraktů než pracovních smluv a snahou nezaměstnaných či zaměstnanců řešit své nepříznivé postavení na trhu práce zahájením podnikání. Prvnímu faktoru lze patrně přiřadit vyšší váhu.

Díky údajům o zaměstnanosti je možné odhadnout vývoj produktivity práce. Zaměstnanost se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 0,7%, takže při růstu hrubého domácího produktu o 1,5% (prognóza Patrie) ve stejném období, by se národohospodářská produktivita práce zvýšila o 0,8%, tedy stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Protože již známe průměrnou inflaci za první kvartál, jsme schopni na základě odhadu růstu produktivity práce odhadnout odpovídající růst mezd. Použijeme-li za měřítko inflace změnu indexu spotřebitelských cen, potom nám vychází, že by se průměrná mzda v 1. čtvrtletí měla meziročně zvýšit maximálně o 0,4%, při použití indexu cen průmyslových výrobců vychází přiměřený mzdový růst pouze 0,2%. Z uvedených orientačních výpočtů je pravděpodobné, že i na začátku letošního roku pokračovala nepříznivá relace mezi vývojem mezd a produktivity práce a s tím spojený růst reálných jednotkových mzdových nákladů. Aby tomu tak nebylo, musel by být buď růst domácí ekonomiky podstatně rychlejší nebo požadavky odborových organizací skromnější.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data