Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

29.4.2003 11:55
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje z výběrového šetření pracovních sil v 1. čtvrtletí letošního roku. Podle průzkumu ČSÚ pracovalo v české ekonomice v 1. čtvrtletí 4 718,6 tis. osob, což je o 32,4 tis. osob více než před rokem. Zatímco počet zaměstnanců se snížil o 42,3 tis., počet živnostníků bez zaměstnanců vzrostl o 55,4 tis. a řady podnikatelů se zaměstnanci se rozšířily o 22,5 tis. osob. Počet nezaměstnaných se snížil o 2,1 tis. na 389,9 tis. osob. Míra nezaměstnanosti spočtená na základě těchto dat a odpovídající metodologii Mezinárodní organizace práce (ILO) klesla na 7,6% ze 7,7% v 1. čtvrtletí loňského roku. Nutno upozornit, že údaje za loňský rok byly přepočítány na základě definitivních výsledků sčítání lidu z roku 2001.

Co nám uvedená data říkají? Celkový počet osob přinášejících si domů nějakou peněžní kompenzaci za svou práci roste. To částečně vysvětluje, proč i přes negativní informace o trhu práce poskytované každý měsíc Ministerstvem práce a sociálních věcí stále rostou tržby maloobchodních prodejců a ukazatele spotřeby domácností. Nezaměstnanost v české ekonomice je problém, nicméně pro některé makroekonomické úvahy je vhodné vzít v potaz raději vývoj zaměstnanosti, který nemusí být přesným zrcadlem změn v nezaměstnanosti.

Mnohé jistě zarazí rozdíl v míře nezaměstnanosti spočítané podle dat z výběrového šetření pracovních sil a míře registrované nezaměstnanosti, kterou se dozvídáme z Ministerstva práce a sociálních věcí. Rozdíl není jen v úrovni míry nezaměstnanosti, ale také v jejím vývoji. Zatímco jedna klesá, druhá stoupá. Míra obecné nezaměstnanosti (podle metodologie ILO) byla v 1 čtvrtletí o 2,5 procentního bodu nižší než míra registrované nezaměstnanosti. Vysvětlením je odlišná definice nezaměstnaného v dotazníku ČSÚ a na úřadech práce. Pro ČSÚ je nezaměstnaný ten, kdo po celé sledované období (tj. tři měsíce) hledal práci a neodpracoval za mzdu či jinou odměnu ani jednu hodinu. Je zřejmé, že míra nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil nepokrývá krátkodobou frikční nezaměstnanost (do tří měsíců). Částečně způsobuje rozdíl mezi oběma mírami nezaměstnanosti také nelegální pracovní činnost nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce spojené se zneužíváním dávek v nezaměstnanosti.

Důležitou informací je přeskupení zaměstnanosti ze skupiny zaměstnanců mezi podnikatele bez zaměstnanců, což lze vysvětlit dvěma faktory: rostoucí oblibou zaměstnávání zaměstnanců nepřímo prostřednictvím jiných kontraktů než pracovních smluv a snahou nezaměstnaných či zaměstnanců řešit své nepříznivé postavení na trhu práce zahájením podnikání. Prvnímu faktoru lze patrně přiřadit vyšší váhu.

Díky údajům o zaměstnanosti je možné odhadnout vývoj produktivity práce. Zaměstnanost se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 0,7%, takže při růstu hrubého domácího produktu o 1,5% (prognóza Patrie) ve stejném období, by se národohospodářská produktivita práce zvýšila o 0,8%, tedy stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Protože již známe průměrnou inflaci za první kvartál, jsme schopni na základě odhadu růstu produktivity práce odhadnout odpovídající růst mezd. Použijeme-li za měřítko inflace změnu indexu spotřebitelských cen, potom nám vychází, že by se průměrná mzda v 1. čtvrtletí měla meziročně zvýšit maximálně o 0,4%, při použití indexu cen průmyslových výrobců vychází přiměřený mzdový růst pouze 0,2%. Z uvedených orientačních výpočtů je pravděpodobné, že i na začátku letošního roku pokračovala nepříznivá relace mezi vývojem mezd a produktivity práce a s tím spojený růst reálných jednotkových mzdových nákladů. Aby tomu tak nebylo, musel by být buď růst domácí ekonomiky podstatně rychlejší nebo požadavky odborových organizací skromnější.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data