Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

Trh práce v ČR: expanze nebo kontrakce?

29.04.2003 11:55
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje z výběrového šetření pracovních sil v 1. čtvrtletí letošního roku. Podle průzkumu ČSÚ pracovalo v české ekonomice v 1. čtvrtletí 4 718,6 tis. osob, což je o 32,4 tis. osob více než před rokem. Zatímco počet zaměstnanců se snížil o 42,3 tis., počet živnostníků bez zaměstnanců vzrostl o 55,4 tis. a řady podnikatelů se zaměstnanci se rozšířily o 22,5 tis. osob. Počet nezaměstnaných se snížil o 2,1 tis. na 389,9 tis. osob. Míra nezaměstnanosti spočtená na základě těchto dat a odpovídající metodologii Mezinárodní organizace práce (ILO) klesla na 7,6% ze 7,7% v 1. čtvrtletí loňského roku. Nutno upozornit, že údaje za loňský rok byly přepočítány na základě definitivních výsledků sčítání lidu z roku 2001.

Co nám uvedená data říkají? Celkový počet osob přinášejících si domů nějakou peněžní kompenzaci za svou práci roste. To částečně vysvětluje, proč i přes negativní informace o trhu práce poskytované každý měsíc Ministerstvem práce a sociálních věcí stále rostou tržby maloobchodních prodejců a ukazatele spotřeby domácností. Nezaměstnanost v české ekonomice je problém, nicméně pro některé makroekonomické úvahy je vhodné vzít v potaz raději vývoj zaměstnanosti, který nemusí být přesným zrcadlem změn v nezaměstnanosti.

Mnohé jistě zarazí rozdíl v míře nezaměstnanosti spočítané podle dat z výběrového šetření pracovních sil a míře registrované nezaměstnanosti, kterou se dozvídáme z Ministerstva práce a sociálních věcí. Rozdíl není jen v úrovni míry nezaměstnanosti, ale také v jejím vývoji. Zatímco jedna klesá, druhá stoupá. Míra obecné nezaměstnanosti (podle metodologie ILO) byla v 1 čtvrtletí o 2,5 procentního bodu nižší než míra registrované nezaměstnanosti. Vysvětlením je odlišná definice nezaměstnaného v dotazníku ČSÚ a na úřadech práce. Pro ČSÚ je nezaměstnaný ten, kdo po celé sledované období (tj. tři měsíce) hledal práci a neodpracoval za mzdu či jinou odměnu ani jednu hodinu. Je zřejmé, že míra nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil nepokrývá krátkodobou frikční nezaměstnanost (do tří měsíců). Částečně způsobuje rozdíl mezi oběma mírami nezaměstnanosti také nelegální pracovní činnost nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce spojené se zneužíváním dávek v nezaměstnanosti.

Důležitou informací je přeskupení zaměstnanosti ze skupiny zaměstnanců mezi podnikatele bez zaměstnanců, což lze vysvětlit dvěma faktory: rostoucí oblibou zaměstnávání zaměstnanců nepřímo prostřednictvím jiných kontraktů než pracovních smluv a snahou nezaměstnaných či zaměstnanců řešit své nepříznivé postavení na trhu práce zahájením podnikání. Prvnímu faktoru lze patrně přiřadit vyšší váhu.

Díky údajům o zaměstnanosti je možné odhadnout vývoj produktivity práce. Zaměstnanost se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 0,7%, takže při růstu hrubého domácího produktu o 1,5% (prognóza Patrie) ve stejném období, by se národohospodářská produktivita práce zvýšila o 0,8%, tedy stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Protože již známe průměrnou inflaci za první kvartál, jsme schopni na základě odhadu růstu produktivity práce odhadnout odpovídající růst mezd. Použijeme-li za měřítko inflace změnu indexu spotřebitelských cen, potom nám vychází, že by se průměrná mzda v 1. čtvrtletí měla meziročně zvýšit maximálně o 0,4%, při použití indexu cen průmyslových výrobců vychází přiměřený mzdový růst pouze 0,2%. Z uvedených orientačních výpočtů je pravděpodobné, že i na začátku letošního roku pokračovala nepříznivá relace mezi vývojem mezd a produktivity práce a s tím spojený růst reálných jednotkových mzdových nákladů. Aby tomu tak nebylo, musel by být buď růst domácí ekonomiky podstatně rychlejší nebo požadavky odborových organizací skromnější.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2021
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechaly investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  
6:08M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023
28.02.2021
22:00TMR Finance CR, a.s.: Výroční zpráva TMR Finance CR, a.s.
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
0:00TMR, a.s.: Zveřejnění Roční zprávy spol. TMR, a.s.
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Novavax Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Zoom Video Communications Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m