Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR klesá na 35,1% HDP

Zahraniční dluh ČR klesá na 35,1% HDP

10.4.2003 12:23
Autor: 

Zadlužení českých subjektů vůči zahraničí se v loňském roce snížilo o 19,1 mld. Kč na 792,1 mld. Kč. Za poklesem nominální korunové hodnoty ovšem do značné míry stojí kurzové změny. V dolarech se dluh zvýšil z 22,4 mld. na 26,3 mld., v eurech se prakticky nezměnil. Skutečnost, že zahraniční dluh víceméně stagnoval, zatímco HDP se nominálně zvýšil o 4,6%, vysvětluje pokles poměru zahraničního dluhu vůči HDP z 37,3% v roce 2001 na 35,1% na konci loňského roku.

Největší díl zahraniční zadluženosti tvoří závazky firemního sektoru, na celkové hodnotě dluhu se podílí 61%. V loňském roce se mírně snížil podíl obchodních bank (z 35% na 33%), za to podíl vládního sektoru vzrostl o dva procentní body na 6%. Výše zahraničního dluhu vládního sektoru roste s tím, jak zahraniční investoři nakupují státní dluhopisy. V loňském roce se díky těmto investicím zvýšil zahraniční dluh vlády o 17 mld. Kč. Zahrneme-li do veřejného dluhu kromě přímých závazků vlády také závazky ostatních veřejných institucí a subjektů s majoritní účastí státu a vládní záruky, dosáhneme podílu na celkovém zahraničním dluhu 26%.

Výše zahraničního dluhu v poměru k HDP, poměr splátek zahraničního dluhu vůči vývozu (9%) a vysoká úroveň devizových rezerv ukazují, že česká ekonomika se nemusí obávat ztráty důvěry investorů a prudkých výkyvů směnných kurzů.

Saldo investiční pozice ČR se loni prohloubilo na 380,7 mld. Kč z 244,1 mld. Kč. Důvodem je především příliv přímých zahraničních investic, kde dominantní roli sehrála privatizace plynárenství. Prohlubování salda investiční pozice zmírnilo zvýšení devizových rezerv ČNB, k němuž vedly intervence ČNB proti posilování koruny a mimotržní konverze devizových privatizačních příjmů. Růst aktiv investiční pozice podpořily také nákupy zahraničních dluhopisů českými bankami. Nicméně tento faktor byl kompenzován skutečností, že k těmto operacím použily vklady, jež měly v zahraničních bankách. Ke snížení aktiv investiční pozice vedlo také splacené části ruského dluhu na začátku loňského roku.

David Marek

O státním dluhu jsme psali včera v článku Státní dluh ČR opět o několik desítek miliard vyšší


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data