Vnější dluh Iráku činí 103,4 až 129,4 miliard dolarů, odhad provedla londýnská firma Exotix, která se specializuje na obchodování s dluhy v "emerging markets". O konkrétní výši iráckého zadlužení lze ale diskutovat. Například Saudská Arábie a Kuvajt si nárokují 30 až 35 mld. dolarů, které však Irák považuje za nenávratnou dotaci na válku proti Íránu v 80. letech, spory se vedou též o kompenzace za vpád do Kuvajtu.
Analytik firmy Exotix se domnívá, že zahraniční dluh Iráku činí 400% HDP, který v kupní síle činí 30 mld. USD. Největším věřitelem je podle firmy Saudská Arábie s částkou 25 miliard dolarů, dále na žebříčku stojí pohledávky zemí Zálivu 17,5 mld. a Kuvajtu zvlášť 12,5 mld. USD. Pařížskému klubu věřitelů vyjma Francie a Ruska Irák dluží 9,5 mld., Francii 8 mld. a Rusku také 8 mld. dolarů. Komerční banky mají u Iráku pohledávku 2,6 mld. dolarů, Bulharsko 1,7 mld., Polsko, Česká republika a Rumunsko po 1,6 miliardách dolaru.
Kromě těchto dluhů by měl Irák ještě zaplatit repatriace Kuvajtu ve výši 14 miliard dolarů, čímž by se celkové pohledávky vůči Iráku navýšily na 155 až 160 mld. USD.
Otázkou je, kolik závazků Irák splatí a kolik mu bude odpuštěno. Podle firmy Exotix se na trhu nesplácených komerčních dluhů obchodují pohledávky vůči Iráku na úrovni 16 až 20% nominální hodnoty.
(zdroj: ČTK, Reuters)