Evropské burzy začaly v polovině týdne oslabovat zásluhou záporných hodnot futures amerických indexů a díky zprávě amerického prezidenta G. Bushe, který povolal dalších 28 000 záložníků do Perského zálivu. Tyto aspekty nutí investory, aby znovu uvažovali o možném ozbrojeném konfliktu s iráckým prezidentem S. Hussajnem. Trhy tak opět nabírají nervózní nádech a k negativní náladě pak už stačí jen málo korporátních zpráv nebo horších hospodářských výsledků.
Indexy se během celého dopoledne pohybovaly necelé procento v mínusu a během odpoledne neočekáváme výraznou změnu, pokud do vývoje okolo Iráku nezasáhne nějaká důležitá zpráva. V tuto chvíli se pohybují na těchto úrovních: britský index FTSE 100 je téměř beze změny (-0,04%), německý DAX však ubírá 1,9% ze své hodnoty, francouzský index CAC40 ztrácí 1,3% a panevropský index STOXX 50 oslabuje o 1%. Všechny sektory se pomalinku dostávají do negativního teritoria, když ještě před pár hodinami jsme byli svědky posilování energetických koncernů nebo maloobchodu. Nyní nejvíce ztrácejí technologie (-2,25%), doprovázené telekomunikacemi (-2,2%). Více oslabují ještě pojišťovny (-0,9%).
Dnes jsou v popředí zájmu dvě významné firmy, jednou z nich je HVB, která právě dnes reportovala své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál. Ty však byly výrazně horší než se očekávalo, banka hospodařila s hrubou ztrátou 1,085 mld. eur, navíc dodala, že letos nebude vyplácet dividendu. Další nepříjemnou zprávu přinesl Deutsche Telekom, když ohlásil, že vydá konvertibilní dluhopisy v celkové sumě 2,3 - 2,5 mld. EUR. Důvodem je snížení jeho vysoké zadluženosti. Během odpoledne budou evropští investoři vyčkávat na zahájení amerického obchodování, klíčovým bude zda se americké burzy udrží alespoň na těchto úrovních nebo zda začnou opět oslabovat.
Viktor Reischig, Patria Finance