Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec inflace v Čechách - meziroční změna CPI klesá z 0,6% na -0,4%

Konec inflace v Čechách - meziroční změna CPI klesá z 0,6% na -0,4%

10.2.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v lednu zvýšily o 0,6%, a vzhledem k tomu, že loni v lednu činil meziměsíční přírůstek 1,5%, sklouzla meziroční změna spotřebitelských cen z prosincových 0,6% na -0,4%. ČR se tak poprvé ve své novodobé historii dočkala obratu inflace v deflaci.

Na rozdíl od loňského roku se do lednové statistiky spotřebitelských cen promítly změny regulovaných cen jen nepatrně. Jejich příspěvek k meziměsíční změně CPI činil pouze 0,026 procentního bodu (loni v lednu (0,744 p.b.). I letos se sice řada regulovaných cen pohnula směrem vzhůru, jedna zásadní komodita s regulovanou cenou ovšem zlevnila - elektrická energie.. Zatímco loni v lednu elektřina v průměru podražila o 9,4%, letos zlevnila o 4,7%.

Podle očekávání se do celkové cenové hladiny významně promítlo zdražení potravin. Sezónnímu zvýšení cen se ani letos neubránily ovoce (+7,6%), zelenina (+5,4%) a brambory (+8,0%). Díky těmto komoditám se ceny potravin jako celku zvýšily o 1,0% (loni v lednu o 1,9%).

Sezónním výchylkám neunikly ani ceny rekreačních zájezdů, díky jejichž zdražení se ceny ve skupině rekrace a kultura v lednu zvýšily o 1,2%. Naopak ceny oděvů a obuvi „podlehly“ sezónním výprodejům a klesly o 1,5%. V ČR se postupně ustavuje podobný cyklus a rozsah sezónních změn oděvů jako v západoevropských zemích a tak můžeme čekat další snížení cen odívání v únoru.

Po tříměsíční periodě klesajících cen pohonných hmot se v lednu dostavil obrat a ceny poskočily vzhůru o 1,6% v souvislosti s výrazným zvýšením cen ropy na světových trzích. Severomořský Brent se v lednu v průměru prodával za 31,27 USD/barel, zatímco v listopadu se jeho cena pohybovala na úrovni 24,30 USD/barel. Výraznějšímu zdražení benzínu a nafty v ČR zabránil jen pokles šarží výrobců a distributorů pohonných hmot.

V lednu se do cenových indexů obvykle promítá i efekt „změny jídelníčku“, tj. změny ceníků k začátku nového roku. Nejvýrazněji se tento efekt projevuje ve skupině ostatní zboží a služby, kam spadají zejména služby osobního charakteru, kosmetika, drogérie, pojištění, finanční služby, poplatky apod. Výčet prvků této části spotřebního koše objasňuje, proč právě zde dochází k výrazným cenovým pohybům. Letos v lednu se zvýšily poplatky účtované bankami, pojištění motorových vozidel a srpnové povodně přispěly ke zvýšení pojistného u pojištění domácností.

Česká ekonomika patrně setrvá několik měsíců v deflačním pásmu, z něhož by jí měly vytáhnout až připravované změny spotřebních daní (tabák, alkohol). Pokud se nebude opakovat apreciační tažení kurzu koruny, měla by se inflace v průběhu roku zotavit a v závěru roku vrátit na spodní hranici cílového koridoru ČNB. Vzestupu cen by mělo pomoci také zaokrouhlování cen spojené se stažením desetníků a dvacetníků. Nevyřešenou otázkou v inflačních projekcích zůstává vývoj regulovaného nájemného. Prozatím očekáváme, že na konci roku bude inflace činit 2,8%. Průměrná inflace v letošním roce by měla klesnout na 1,3% z loňských 1,8%.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data