V pondělí zveřejní Český statistický úřad údaje o vývoji spotřebitelských cen v lednu. Tento měsíc s sebou zpravidla přináší nejvýraznější cenové pohyby. Příčiny jsou dvě: změny regulovaných cen a úpravy ceníků na počátku nového roku. Celkové zvýšení cenové hladiny tak bývá nejvyšší z celého roku. A nejinak tomu pravděpodobně bylo i tentokrát.
Loni v lednu přispěly změny regulovaných cen k růstu celkové cenové hladiny více než sedmi desetinami procentního bodu, tj. bez těchto administrativních změn by byla inflace o 0,7 p.b. nižší. I letos se řada regulovaných cen pohnula směrem vzhůru, jedna zásadní komodita s regulovanou cenou ovšem zlevnila - elektrická energie.. Zatímco loni v lednu elektřina v průměru podražila o 9,4%, letos zlevnila o 4,4%. Celkový příspěvek změny regulovaných cen k inflaci by měl být letos výrazně nižší, zhruba 0,2 p.b.
Významně se do inflace pravděpodobně promítne růst cen potravin. Kromě „ceníkového efektu“ se v zimních měsících hlásí o slovo negativní sezónní efekty zřetelné zejména u cen brambor a zeleniny. Průběžná data o vývoji cen potravin v lednu napovídají, že výraznému zdražení potravin jsem neunikli ani letos.
Nejvýrazněji se lednový efekt „změny jídelníčku (v angličtině se používá termín „menu costs“) projevuje ve skupině ostatní zboží a služby, kam spadají všelijaké služby osobního charakteru, kosmetika, drogérie, pojištění, finanční služby, poplatky apod. Výčet prvků této části spotřebního koše objasňuje, proč právě zde dochází k výrazným cenovým pohybům. Letos mohl být pravidelný efekt zesílen zvyšováním pojistného s ohledem na loňské povodně.
Pár setinek k inflaci přihodí mírné zdražení cen pohonných hmot. Již delší dobu rostoucí ceny přeci jen nemohly zůstat bez odezvy, i přes protisměrný vliv zhodnocení koruny vůči dolaru.
Na opačné straně spektra cenových pohybů stojí ceny oděvů a obuvi. V posledních letech hrají slevy, výprodeje a jiné akce stejného typu čím dám tím větší roli. Obchodníci o něco málo (0,3%) zlevnily oděvy již v prosinci, hlavní nápor však přišel až v lednu.
P zohlednění odhadu cenových pohybů v jednotlivých částech spotřebního koše, očekáváme, že se celková cenová hladina oproti prosinci zvýší o 1,0%. Meziroční míra inflace by se měla snížit až na 0,1%. Inflace se tak blíží na samý pokraj své existence a její sestřička deflace již přešlapuje za dveřmi.
David Marek, Patria Online