Již ve čtvrtek zveřejní Český statistický úřad informace o spotřebitelských cenách v prosinci, díky čemuž se dozvíme, na jaké hodnotě inflace v ČR uzavřela loňský rok. Podle našeho odhadu se spotřebitelské ceny v prosinci mírně zvýšily, o 0,1%. Meziroční inflace by tak měla setrvat na listopadové úrovni, tj. 0,5%. Příčinou mírného vzestupu cenové hladiny by měly být zejména ceny potraviny a sezónní vzestup cen cestovních kanceláří. Opačným způsobem ovlivnilo cenovou hladinu zlevnění pohonných hmot.
Týdenní šetření ČSÚ v oblasti cen potravin ukazují na konec dosavadního trendu klesajících cen potravin. Nákladové faktory totiž v prosinci zastínil sezónní vzestup cen. Prosinec přinesl výrazně vyšší ceny brambor, zeleniny a některých druhů ovoce. V poklesu cen naopak pokračovaly všechny druhu masa a masné výrobky.
Vysoké sezónnosti podléhají ceny rekreačních zájezdů. Od roku 1994, kam sahá naše databáze cen dovolených, ani jednou ceny této položky spotřebního koše neklesly. Naopak se zřetelně zvyšovaly. V průměru se na konci roku ceny zájezdů zvyšovaly o 2,1%. Tentokrát bude přírůstek patrně nižší, vzhledem k poklesu nákladů cestovních kanceláří, k němuž jim dopomohlo posílení kurzu koruny vůči euru a dolaru.
Možná je tvrzení o příznivém vlivu cen pohonných hmot na inflaci v prosinci překvapivé. Zvyšování cen benzínu a nafty v posledních dnech loňského roku již ovšem do statistického šetření nezasáhlo. Naopak od listopadové šetření ČSÚ ubral benzín každý týden v průměru deset haléřů.
Ať již inflace skončí na námi odhadované úrovni 0,5%, nebo bude o desetinu procentního bodu vyšší či nižší, každopádně je zřejmé, že česká ekonomika ještě nikdy ve své novodobé historii nekončila kalendářní rok s tak nízkou inflací. Doposud nejníže byla na konci roku 1999, kdy činila 2,5%. Stejné hodnocení se koná také průměrné míry inflace. Ta by v loňském roce měla dosáhnout hodnoty 1,8% po předloňských 4,7%.
David Marek, Patria Online