Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: V západní Evropě je propojena výroba a distribuce elektřiny

ČEZ: V západní Evropě je propojena výroba a distribuce elektřiny

10.12.2002 12:57
Autor: 

následuje zkrácené znění tiskové zprávy ČEZ
Tak, jak ČEZ očekával, s blížícím se vyjádřením ÚOHS k propojení ČEZ s distributory velmi vzrostly tlaky konkurence proti tomuto kroku. Je pochopitelné, že zahraniční konkurence má odlišné zájmy od zájmů české vlády.

Propojením ČEZ a distributorů se vrací česká elektroenergetika mezi vyspělé západoevropské státy. Pokud se podíváme na mapu Evropy, pak majetkové provázání významných výrobců elektřiny s distribučními společnostmi je ve vyspělých zemích Evropy zcela běžné a převládající uspořádání. Zákazníkům a odběratelům takové uspořádání přináší prospěch a vše nasvědčuje tomu, že i u nás povede ke zlevnění elektřiny.

„V bývalém Československu byla soustava budována jako jeden celek. Pokud ČEZ získá majoritu v 5 z 11 distribučních společností, pak na tomto trhu bude oproti konkurenci tahat za kratší konec již nyní a to se ještě prohloubí po vstupu do EU, kdy ČEZ bude mít zhruba 1% podíl na trhu. Pražská, Jihočeská, Jihomoravská, Západoslovenská, Stredoslovenská a Západoslovenská distribuční společnost jsou již v rukou zahraniční konkurence. Již nyní tedy poměry na relevantním trhu určuje zahraničí. Pokud někdo straší budoucí dominancí ČEZ a ne již současnou dominancí zahraničních konkurentů, pak nutně vyvstává otázka, čí zájmy hájí,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl a pokračoval: „ Také vyvstává otázka, zda stát je schopen garantovat bezpečnostní aspekty, které jsou nastolovány od 11. září loňského roku“.

Nové postavení, které ČEZ získá majetkovým provázáním s distribučními společnostmi, je zcela v souladu s principy liberalizace trhu s elektřinou v rámci Evropské unie. Vzniklá struktura odpovídá platným normám EU. Unie nezakazuje majetkové propojení výrobců s distribučními společnostmi ani možnost výrobců mít majetkový podíl v přenosové soustavě. V žádném případě tedy EU „nepřikazuje“ majetkové oddělení výrobců od distributorů. Ve skutečnosti směřuje aktivita EU pouze k oddělení manažerskému a účetnímu.

„Česká republika je z pohledu energetického sektoru EU výrazně v předstihu a patří k nejliberalizovanějším zemím v Evropě i ve světě. Přenosová soustava (ČEPS) je již nyní oddělena od výrobce nejen účetně a manažersky, ale je i zcela samostatným právním subjektem. Majetkovým oddělením přenosové soustavy od výroby se tak v liberalizaci trhu dostaneme do čela v rámci Evropy,“ dodal Jaroslav Míl,“

O náskoku České republiky před EU svědčí i poslední listopadové zasedání rady EU pro energetiku, kdy se dále diskutovala problematika právního oddělení přenosových a distribučních sítí. Německo, Francie a Lucembursko toto oddělení v zásadě odmítají, zatímco UK, Belgie, Itálie a Nizozemí požadují povinné právní oddělení těchto činností. Německý ministr sice vyjádřil ochotu k jisté pružnosti, odmítl ovšem „rušit struktury, které prokázaly svoji hodnotu v čase“, zatímco francouzská ministryně se vyjádřila, že „povinnost oddělení by měla být uložena až tehdy, když se prokáže existence problémů způsobených absencí takovéhoto oddělení na národní úrovni“. Rada se k záležitosti vrátí opět nejpozději v lednu 2006, kdy bude vypracována a projednána zpráva EK o zkušenostech při naplňování liberalizačních směrnic EU.

Příloha: Propojení ČEZ a distributorů

Společnost

ČEZ kupuje od státu

Celkem ČEZ po transakci

(spolu s již vlastněným podílem)

JČE – Jihočeská energetika

34 %

34,01 %

JME – Jihomoravská energetika

33 %

35,21 %

PRE – Pražská energetika

34 %

34,00 %

SČE – Severočeská energetika

48,05 %

51,00 %

SME – Severomoravská energetika

48,66 %

59,10 %

STE – Středočeská energetická

58,3 %

58,30 %

VČE – Východočeská energetika

49,62 %

50,07 %

ZČE – Západočeská energetika

50,26 %

50,26 %

ČEZ zaplatí za tyto podíly 32 mld. Kč (kupuje majoritu jen ve dvou distribučních firmách – STE a ZČE).

Oproti tomu stát od ČEZ kupuje:

Společnost

Stát kupuje od ČEZ

Celkem stát po transakci

ČEPS (přenosová soustava)

66 %

66 %

Stát podle prvního ocenění (které se ještě podle dohody může po transakci změnit) zaplatí za tento podíl 15 mld. Kč.

Stát tedy získá rozdíl, t. j. 17 mld. Kč, plus ČEZ odvede další 4 mld. Kč do státního rozpočtu na dani z příjmu vlivem této transakce. Stát tedy získá celkem 21 mld. Kč, dohled nad přenosovou soustavou a neztratí majetek, protože nadále kontroluje ČEZ a tedy i prodávané distribuční společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data