Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stanovisko ČEZ ke zprávě: Evropský parlament bude jednat o propojení s ČEZ

Stanovisko ČEZ ke zprávě: Evropský parlament bude jednat o propojení s ČEZ

3.12.2002 15:11
Autor: 

následuje plné znění stanoviska ČEZ
ČEZ očekával, jak se bude blížit termín vyjádření ÚOHS k propojení ČEZ s distributory, budou sílit tlaky konkurence, protože tento krok jde proti jejich plánům. Jejich legitimním a pochopitelným zájmem je obsazení trhu, vyzobání toho dobrého - „rozinek“, přenechání méně perspektivních zdrojů a obchodních oblastí státu a následně využití jejich vlastní domácí výroby.

„V posledních dnech jde již o štvanici. Každý den se objevují jakoby nové kritické hlasy, ale stále jde pouze o konkurenční boj. Proto se ve zprávě k Evropskému parlamentu neobjevuje podstatný fakt, že pan poslanec Ward Beysen je zároveň členem představenstva belgického energetického gigantu Electrabel, který ovládá více jak 90 % tamního trhu a působí v řadě dalších evropských státech“ řekl Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.

Propojení ČEZ s distributory je krokem, který posouvá českou republiku směrem k vyspělé Evropě. Stačí se podívat na poslední, velice pozitivní zprávu Evropské komise, hodnotící oblast české energetiky. Kdyby před lety nedošlo k oddělení výroby a distribuce, vyvíjela by se naše energetika s výrazně nižšími náklady. Rozhodnutí vlády o provázání výroby a distribuce je posunem na kvalitativně vyšší úroveň. V drtivé většině západoevropských zemí – právě Belgii, Německu, Itálii, Francii, Švádsku, Finsku, Španělsku, Rakousku – je distribuce přičleněna k výrobě elektřiny. I ve Velké Británii, kde celý energetický řetězec byl nejdříve rozbit, byl následně opět sjednocen, protože se ukázalo, že to jinak nefunguje. Propojení znamená prosperitu, zaměstnanost a stabilitu. Oddalování či zrušení tohoto kroku přináší pravý opak. Konkrétně belgická energetická firma Electrabel je největším tamním výrobcem s 90 % podílem na domácím trhu Electrabel je z části vlastněn státem. Electrabel je vertikálně integrovaná společnost zajišťující i přenos a distribuci. Přenosovou soustavu provozuje právně oddělená dceřiná společnost ELIA, vytvořená v loňském roce. Distribuce je v rámci společnosti Electrabel oddělena účetně. Trh s elektřinou se v Belgii otevírá postupně v souladu se Směrnicí 96/92 EC, 100 % otevření trhu je plánováno v roce 2007.

Vlastnické provázání významných výrobců elektřiny s distribučními firmami již poměrně dlouhou dobu existuje i v České republice. Například německá firma E.ON vlastní zhruba 45% podíl v Jihomoravské energetice, 42% podíl ve Východočeské energetice a 37% podíl v Západočeské energetice. Vedle toho má E.ON další majetkové účasti v SČE a JČE. Proti tomuto, vládou neřízeného, propojení konkurence nic nenamítala.

„Je možná otázkou, zda český trh dává prostor pro dvě velká uskupení – jižní ovládané německou firmou E.On a severní pod křídly ČEZ, když jsou zde zároveň desítky menších obchodníků a výrobců i významný dovoz“ uvedl dále Ladislav Kříž a pokračoval: „Česká republika je v otevírání trhu dál než Belgie. Například ČEZ po propojení s distributory nebude majoritně vlastnit přenosovou soustavu, což je pro Belgii zatím vzdálená vize. Pan Beysen by se měl nejdříve podívat na trh doma, kdyby ale nepracoval pro tamního největšího výrobce“ dodal Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data