Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace se stále drží pod jedním procentem

Inflace se stále drží pod jedním procentem

8.10.2002 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v září meziměsíčně snížily o 0,5% a meziroční míra inflace se tak již třetí měsíc udržela pod jedním procentem. V září dosáhla hodnoty 0,8%. Klíčovými prvky změn cenové hladiny v září byly posezónní slevy cestovních kanceláří, vzestup cen pohonných hmot a pokračování klesajícího trendu cen potravin.

Září je měsícem, kdy cenovou hladinou hýbají zejména sezónní efekty. Ty se projevují v mnoha položkách spotřebního koše s různým znaménkem a intenzitou. Mezi nejvíce viditelné patří posezónní slevy cestovních kanceláří. Tentokrát klesly ceny zahraniční rekreačních zájezdů o 22,9%, domácí rekreace zlevnila o 7,6%, což přispělo k poklesu celkové indexu spotřebitelských cen sedmi desetinami procentního bodu.

Opačným způsobem se do inflace promítl skokový vzestup cen pohonných hmot. V průběhu několika málo dní většina distributorů pohonných hmot zdražila o korunu na litr i více a výsledkem je statistika hovořící o růstu cen o 4,9%, což zvýšilo meziměsíční změnu celkového indexu spotřebitelských cen o více než jednu desetinu procentního bodu.

Ostatní faktory byly méně významné, co se týče dopadu na celkovou inflaci. Ceny potravin dále klesaly (po osmé v řadě), ovšem s podstatně slabší intenzitou. Meziměsíčně se snížily o 0,2%, o což se zasloužily především nižší ceny zeleniny a brambor. Jako každý rok i letos v září zdražovaly studentské koleje a školní jídelny. V průběhu září zvýšila své ceny také Česká pošta, vzhledem k nízkému podílu poštovních služeb ve spotřebním koši byl dopad na celkovou inflaci minimální.

Pokračující pokles cenové hladiny jistě povede k pokračování spekulací na další snížení úrokových sazeb centrální bankou. Pro měnovou politiku je důležitý výhled inflace do budoucnosti. Ten zůstává i nadále poměrně příznivý. Na konci letošního roku očekáváme inflaci na úrovni 1,3%, pro konec příštího roku dvojnásobek. Inflaci však mohou ovlivnit změny daňových sazeb. Na konci příštího roku by se tedy inflace měla začít vracet do cílového koridoru ČNB. Příznivá prognóza inflace a zhoršení odhadů hospodářského růstu v domácí ekonomice a EU by mohlo vést ČNB k dalšímu mírnému snížení úrokových sazeb na konci října.

David Marek

Přehled všech základních makroekonomických údajů týkajících se České republiky naleznete v sekci Ekonomika, která kromě aktuálních dat obsahuje i prognózy Patria, trhu, ČNB, Ministerstva financí ČR a dalších institucí. V této oblasti našich stránek také naleznete nadčasové ekonomické analýzy a komentáře, které se váží k jednotlivým ukazatelům. Podobně můžete využít i našich aktualizovaných grafů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data