Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v ekonomiku ČR poklesla na úroveň prosince 2001

Důvěra v ekonomiku ČR poklesla na úroveň prosince 2001

26.9.2002 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Český statistický úřad informoval o zářijové hodnotě souhrnného indikátoru důvěry v ekonomiku. Ten poklesl na -1 bod díky pádu obou základních komponent - podnikatelské i spotřebitelské důvěry. Takto nízké úrovně dosáhl souhrnný indikátor důvěry naposledy v prosinci loňského roku.

V odpovědích respondentů se projevil dopad povodní na ekonomiku. Tento vliv je patrný zejména u indikátoru spotřebitelské důvěry. Ta se v září snížila z -9 bodů na -12 bodů, pesimističtější byli spotřebitelé naposledy v prosinci 2000. Důvěra v průmyslu klesla z -3 bodů na -5 bodů. Indikátor důvěry v obchodu, pohostinství a ubytování klesl z 26 bodů na 25 bodů. Podnikatelská důvěra se v září zlepšila pouze v odvětví stavebnictví (z -8 bodů na -7 bodů).

Pro analytické účely má využití především indikátor důvěry v průmyslu. Korelační koeficient meziročních změn průmyslové produkce očištěné o vliv počtu pracovních dní a indikátoru důvěry v průmyslu v období 1996 až současnost dosahuje hodnoty 0,89 (pozn.: vzhledem k pravděpodobné stochastické nestacionaritě použitých časových řad, berme korelační analýzu pouze jako určitou indikaci, nikoli exaktní analýzu). Další zajímavou informaci nabízí souvislost mezi indikátorem podnikatelské nálady v Německu (IFO) a indikátorem důvěry v českém průmyslu. Korelační koeficient těchto dvou sad údajů dosahuje v období 1993 až současnost hodnoty 0,68. Navíc díky vzrůstající provázanosti české ekonomiky s německým hospodářstvím se těsnost vztahu mezi německým indikátorem a jeho českým protějškem v čase zvyšuje. Korelační koeficient pro období 2000 až současnost již dosahuje hodnoty 0,79. Vzhledem k poklesu obou indikátorů v posledních měsících nejsou vyhlídky českého průmyslu zrovna růžové.

Do nedávné doby se vyplatilo sledovat také indikátor důvěry ve stavebnictví. Korelace mezi stavební výrobou (očištěnou o kalendářní variace) a indikátorem důvěry v tomto odvětví za období 1993-2001 dosahuje hodnoty 0,63. Letos se ovšem vztah obou proměnných značně uvolnil.

Co se týče důvěry spotřebitelů, je možnost využití tohoto indikátoru ještě horší. Patrně díky určitému společnému národnímu rysu se indikátoru důvěry spotřebitelů podařilo pouze jedinkrát v historii jeho měření překonat nulu. V dubnu 2002 dosáhl hodnoty +2 body, měsíc poté klesl na nulu. Kromě těchto dvou měsíců vykázal vždy od roku 1998 do současnosti zápornou hodnotu.

David Marek

Přehled všech základních makroekonomických údajů týkajících se České republiky naleznete v sekci Ekonomika, která kromě aktuálních dat obsahuje i prognózy Patria, trhu, ČNB, Ministerstva financí ČR a dalších institucí. V této oblasti našich stránek také naleznete nadčasové ekonomické analýzy a komentáře, které se váží k jednotlivým ukazatelům. Podobně můžete využít i našich aktualizovaných grafů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.1.2018
10:11Víkendář: Evropa si falešným pocitem viny může vykopat svůj „imigrační“ hrob
19.1.2018
22:00Výsledková sezóna v plném proudu, IBM po výsledcích klesá
19:29Perly týdne: Elektrické Škodovky, cena za EU a bublina, jakou svět neviděl
18:15Jakub Lukáš: Producent lithia Albemarle má potenciál k růstu (video)
17:23Pražská burza v zeleném po sedmé za sebou, Stock vítězem týdne
16:44Proč jsou Spojené státy stále bezpečným přístavem?
16:20Koruna končí týden s mírnými ztrátami, dolar čeká rozhodnutí o rozpočtu  
16:14Summary: Vlaštovka Schlumberger hraje na neutrální notu
15:48Technická analýza: Koruna prolomila odpor eura, libra dolaru
14:05Pokračující růst cen ropy nebude udržitelný, trh letos najde rovnováhu  
14:04Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Babiš: Je to objednávka mafie
12:38Nidetzký (ČNB): Dvojí zvýšení sazeb letos může stačit
11:56IEA: Ani Rus, ani Saúdové. Světovým ropným lídrem mohou být brzy USA
11:35Evropské burzy rostou na čerstvé 2,5leté maximum
11:24Smíšené výsledky IBM: Tradiční segment nafoukl tržby, hrubá marže ale zatlačila na zisk  
10:38Nový problém pro dolar - vládě mohou dojít peníze  
9:13Rozbřesk: Americké federální vládě hrozí další “shutdown”
8:26Softbank bude největším akcionářem Uberu. Nabídka firmu cení o třetinu méně než před půl rokem
8:20Evropa váhá, kam otevřít. Sleduje výsledky i americké přetahování o rozpočet  
7:46IBM zvýšila po šesti letech příjmy, ale spadla do ztráty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data