Spojené státy se budou plně účastnit obnovy Iráku, jakožto jednotného a demokratického státu, v případě vojenského úderu na zemi Saddama Hussajna, řekla dnes pro Financial Times Condoleezza Riceová, národní bezpečnostní poradce USA. Irák včera odmítl novou rezoluci OSN požadovanou Spojenými státy a zpochybnil návrat zbrojních inspektorů do země.
Podobně jako Donald Rumsfeld ve včerejším tisku, potvrdila i Riceová, že případný vojenský zásah by měl být rychlý a vést k bleskovému vítězství, k jehož dosažení by mělo být použito „dostatečně velké množství síly“. Poradkyně pro bezpečnost dále potvrdila, že USA hodlají šířit hodnoty svobody, demokracie a volného podnikání i v islámském světě. Riceová při této příležitosti zdůraznila pokroky v Bahrajnu, Kataru a do jisté míry i v Jordánsku: „je zde mnoho reformních elementů, které my budeme podporovat“.
Otázka vyslání zbrojních inspektorů do Iráku je stále otevřená, „bude důležité zjistit, jaké šance mají inspektoři. Základní podmínkou je určitá spolupráce ze strany Iráku.“
Pentagon a národní bezpečnostní tým C. Riceové pravděpodobně předloží prezidentu Bushovi několik vojenským scénářů. předpokládá se použití ohromující síly zahrnující letectvo i pozemní útok s cílem dosáhnout co nejrychlejších úspěchů. Útok by se měl soustředit na cíle představujícící moc a režim tak, aby vojska působila jako osvoboditelé, napsal včerejší Washington Post. Podle listu by se „tato válka“ měla výrazně lišit od „zásahu“ v roce 1991 – mělo by být použito jen 100 tisíc vojáků (vs. 500 tis. v roce 1991). Ofenzívu by armáda mohla zahájit 45 až 60 dnů po rozkazu od prezidenta Bushe.
(Financial Times, Washington Post)