Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavební sektor podruhé v letošním roce v mínusu

7.8.2002 9:10
Autor: 

Komentář doplněn
Stavební výroba se v červnu meziročně reálně snížila o 1,3%. Po očištění o rozdílné počty pracovních dnů dosáhl pokles stavební výroby 0,1%. Ve srovnání s květnem letošního roku klesl sezónně očištěný index stavební produkce o 1,8%. Pokles stavební výroby je důsledkem negativního vývoje v nové výstavbě v pozemním stavitelství. Výrazněji se zvýšil pouze objem prací na opravách a údržbě staveb (11,9%). Mírný růst zaznamenala také výstavba inženýrských staveb (1,2%).

Za celé první pololetí letošního roku se stavební výroba zvýšila o 3,2%, když hlavním motorem růstu stavební výroby byla výstavba inženýrských staveb, kde hrají klíčovou roli státní zakázky (železniční koridory, obchvaty měst, apod.). V pozemním stavitelství došlo k poklesu produkce. Příznivý výhled bohužel nenabízí ani doprovodné údaje o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb. Počet vydaných stavebních povolení v prvním pololetí meziročně klesl o 6,8% a hodnota povolených staveb o 0,5%. Mělo by však dojít ke změnám ve struktuře stavebních prací ve prospěch bytové výstavby. Počet stavebních povolení pro bytové budovy se v prvním pololetí zvýšil o 3,9% a hodnotě těchto staveb by měla vzrůst o 22,1%.

Průměrná mzda se meziročně zvýšila o 6,3%, což při růstu cenové hladiny (CPI) o 1,2% znamená reálné zvýšení o 5,0%. Pokud za účelem srovnání dynamiky reálných mezd a produktivity k výpočtu změny průměrné reálné mzdy použijeme index cen stavebních prací, činí přírůstek 2,9%. To je sice méně, než při deflování indexem spotřebitelských cen. Rozdíl ve vývoji mezd a produktivity však nadále zůstává značný. Produktivita práce totiž v červnu klesla o 3,9%. S výjimkou února tento stav trvá již od listopadu loňského roku. Jednotkové mzdové náklady se tak v červnu meziročně zvýšily o 10,6% a za celé první pololetí o 6,5%. V průmyslovém sektoru sice mzdy rostou podobným tempem jako ve stavebnictví, růst jednotkových mzdových nákladů však tlumí pokles počtu zaměstnanců. Ve stavebnictví se naopak počet zaměstnanců meziročně zvýšil o 2,5%.

Pro letošní rok předpokládáme zvýšení stavební výroby o 4,0%, po růstu o 9,6% v roce 2001.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba