Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záhadné samurajské dluhopisy českého státu

Záhadné samurajské dluhopisy českého státu

26.01.2006 17:06
Autor: David Marek

Na finančních trzích se již delší dobu objevovaly spekulace o tom, kdy bude Česká republika následovat Polsko a Maďarsko a vstoupí na trh jenových eurobondů. Také o uvedení delších než stávajících splatností sem tam padla zmínka. A je to tu. Obojí v jednom a navíc s trochou mystéria.

Ministerstvo financí ČR v minulých dnech prodalo emisi státních dluhopisů denominovaných v japonských jenech. Nominální hodnota jednoho dluhopisu činí 1 milion jenů, objem emise 30 miliard jenů (cca 6,0 miliard Kč). Splatnost je 30 let a roční kupon 2,75 %, tj. 30 bodů nad příslušným swapem. Celou emisi koupil za par jediný institucionální investor.

Nabízí se minimálně dvě otázky. Kdo koupil část českého státního dluhu a je půjčka drahá nebo levná? K odpovědi na první otázku nás přiblížil náměstek ministra financí Eduard Janota, který uvedl, že do českých jenových eurobondů zainvestovala americká pojišťovna. Kupovat dlouhodobá aktiva v jenech má smysl především pro toho, kdo má dlouhodobé závazky v této měně. Jedná se tedy nejspíše o životní pojišťovnu působící na japonském trhu. V seznamu japonské asociace životních pojišťoven jsou tyto americké společnosti (nebo jejich dceřiné společnosti): AIG Edison Life Insurance Company, AIG Star Life Insurance Co., Ltd., American Family Life Assurance Company of Columbus, American Life Insurance Company, Hartford Life Insurance K.K., MassMutual Life Insurance Company a The Prudential Life Insurance Co., Ltd.

S cenou šestimiliardové půjčky to jednoduché není. Důvodem obtíží je doba splatnosti. Přepočítat eurobond emitovaný v jenech na hypotetický korunový dluhopis není složité, když použijeme kotace IRS a basis swapů. Mechanismus přepočtu (a zároveň také mechanismus hedgingu emise eurobondů) je následující: závazek v podobě kuponu konvertuje emitent úrokovým swapem na závazek určený proměnlivou krátkodobou sazbou (zpravidla tří- nebo šestiměsíční sazba na peněžním trhu). Následuje cross-currency basis swap pro konverzi na platby krátkodobé korunové úrokové sazby. A posledním krokem je IRS swap z šestiměsíčního Priboru na 30letý syntetický dluhopis. V případě japonských úrokových swapů problém není, pro český trh ale nikdo třicetileté swapy nepočítá. Nejdelší kotovanou splatností je 20letý swap se sazbami 3,65/3,71. Při použití hrubé aproximace prostřednictvím prolongace našeho modelu úrokových sazeb a výnosů, aktuálních kotací jenových IRS swapů a basis swapů vychází, že pomyslný dluhopis sestavený z českého jenového eurobondu a příslušných swapů by měl výnos 4,05 %. Výnosová křivka dluhopisů v eurech dosahuje na metě třiceti let aktuálně hodnoty 4,02 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data