Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Síla české koruny … různé pohledy a různé názory (opak.)

22.4.2002 16:04
Autor: 

V posledních týdnech sílí diskuse, které se týkají vývoje koruny a dopadů jejího prudkého posilování na českou ekonomiku. Od konce loňského září koruna posílila téměř o 11,5%! Ve chvíli, kdy se koruna přiblížila hranici 30 CZK/EUR sepsali představitelé některým podniků orientovaných na export tzv. „Trutnovskou výzvu“, která je určena vládě ČR a vedení ČNB. (Úplné znění Trutnovské výzvy naleznete ZDE). Představitelé podniků, kteří výzvu podepsali, požadují zastavení tohoto nepříznivého trendu, neboť silná koruna rapidně snižuje jejich korunové tržby z exportu. Vládě jsou současně vytýkány investiční pobídky, neboť „podmínky pro získání pobídek v podobě daňových prázdnin, celních úlev a dotací na pracovní místa jsou v drtivé většině případů pro české podniky nesplnitelné a způsobují jejich nerovné postavení.“ ČNB je pak viněna z toho, že tomuto nepříznivému trendu vývoje koruny nečinně přihlíží.

K vývoji kurzu koruny se vyjádřil kromě jednotlivých členů bankovní rady také guvernér ČNB Zdeněk Tůma, který nazval prudké posílení kurzu v posledních měsících kurzovou bublinou, tj. spekulací, „která není podložena vývojem základních makroekonomických veličin. Proto ČNB proti posilování kurzu již několikrát zasáhla celou škálou svých nástrojů. Jednalo se zejména o dohodu s vládou, slovní i přímé intervence a změkčení měnových podmínek snížením úrokových sazeb.“ V komentáři bylo dále konstatováno, že „toto posílení bylo jednoznačně nadměrné a dostalo korunu na neudržitelnou úroveň. Otázkou pouze je, kdy a s jakými náklady pro ekonomiku tato bublina splaskne.“ Argument, že důvodem prudkého posilování koruny je vysoký příliv zahraničního kapitálu, není podle guvernéra podložený. (Úplné znění komentáře guvernéra ČNB k vývoji koruny naleznete ZDE.

Ministr financí Jiří Rusnok včera v jednom ze svých mediálních vystoupení podnikatelům, kteří podepsali Trutnovskou výzvu, doporučil, aby v případě, že jsou jejich výrobky konkurenceschopné v zahraničí jen při kurzu 35 CZK/EUR, změnili business nebo sáhli k restrukturalizaci… V rozhovoru pro Radiožurnál dále sdělil, že požadavek podnikatelů sdružených do takzvané Trutnovské výzvy na zastavení prodeje podílů ve státem vlastněných firmách neodpovídá současné situaci. Podle Rusnoka nyní žádné velké privatizace neprobíhají a v případě privatizace Českého Telecomu či Nové huti žádná kurzová rizika nehrozí. Zásahy proti silné koruně nejsou v tuto chvíli potřebné, dodal. Řada zásahů proti kursu se podle jeho názoru již uskutečnila, přičemž zmínil intervence centrální banky a dohodu vlády s ČNB o směně privatizačních příjmů mimo devizový trh.

Jaký je Váš názor na současný vývoj kurzu koruny a jaké dopady na českou ekonomiku očekáváte? Sdělte svůj názor ve fóru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data